poyrazoğlu otomotiv etiler

HANGİ AMERİKA 

Ufuk GÖKMEN

02-12-2017Bir kaç cilt ile açıklanması gereken ABD tarihini köşeme sığdırmaya çalışacağım. Çünkü orada yaşanan gelişmeler ülkemizi yakından ilgilendirmeye başladı. Pek çok kişi bir dost bir düşman görünen bu ekonomi devinin yaptıklarına anlam veremiyor.

Deneyelim bakalım;

Amerika on beşinci yüzyılda İspanyollar tarafından keşfedildi. Uzun yıllar İspanyol dwnizciler tarafından kıymetli madenler eski dünyaya taşındı.

İngilizler o dönemde bu ticaret gemilerinden korsanlık yaparak faaliyet gösterdiler.

Denizlerde denge sağlanınca İngilizler yeni dünyanın daha az altın barındıran kuzey kesimlerine koloni kurmaya başladılar.

York şehrinden gelenler New York'u, Başbakan Penn'in adına Pennsilivanya'yı, bakire kraliçe I. Elizabeth'i çağrıştırsın diye Virginya'yı kurdular. Hatta Newengland kuruldu.

Ingilizler oradan altın getirmek yerine şeker kamışı ürettirip Avrupaya taşıdılar. Şeker kamışı altın kadar getiri sağlıyor ve bolca üretiliyordu.

Ingilizler, şeker kamışının üretimi için de Afrika'daki ucuz iş gücüne yöneldiler. Köle ticareti işte bu sebeple başladı.

İngilizler yeni dünyada başlayan üretim ve Afrika'daki ucuz iş gücü sayesinde dünyanın en güçlü devleti olarak ortaya çıktı.

Eski dünyanın diğer aktörleri başta Fransa olmak üzere Amerikalıları örgütlediler ve bağımsızlık savaşı yaptırdılar.

Her ne kadar bağımsız olsalar da İngiliz Kolonileri yeni bir devlete dönüşmüştü ve Britanya ile yakın bağlantıları devam etmekteydi.

Bu arada güney kesimde altın arayanlar kaya yağı diye bir şey keşfettiler. Bu maden siyah altın yani petroldü, onu bulanlar da Rockefeller (Türkçesi kayayağı) soyadıyla dünyaya nam saldılar.

Petrol bütün dünyada en çok tercih edilen aydınlatma ve enerji maddesi olunca Amerika kıtasından ayrı bir dev ortaya çıkmış oldu.

İşte tarihin tezahürü olarak Amerika'nın kuzeyinde İngilizlerin etkisinde kalan Demokratlar ve onların şirketleri üniversiteleri, güneyinde de Yahudi lobisi, petrolcü Cumhuriyetçiler ve onların ortadoğudaki temsilcileri İsrail'in etkisi vardır.

Bu köşeyi takip edenler, Demokrat Obama'nın İngiliz asıllı annesi tarafından büyütülmüş olduğunu ve İsrail ile arasının iyi olmadığını hatırlar. Onun Pentagon üzerinden kurduğu sistemin halen devam ettiğini biliyoruz.

Buna karşılık Cumhuriyetçi Trump İsrail'le iyi geçinen Putin'e yanaşmak için fırsat kollamaktadır.

Bize "PYD'ye silah vermeyeceğiz" diye söz veren Trump ile silah vermeye devam eden Pentagon'un çelişkisini haber izleyen herkes gördü.

Bu nedenlerlr ABD bir şey yapınca "Hangi ABD? " diye sormadan edemem.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HANGİ AMERİKA 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları