3 Haziran 2020 Çarşamba

HAC

Mustafa Örki

19-09-2019

“Kâbe’ye yol bulabilenler için onu ziyaret etmek, Allah’ın insanlar üzerindeki hakkıdır” Ali İmran/3,97 Hac ibadeti önemli bir ibadettir, İslam’ın, insanlık tarihinin ve Hz. Muhammed As Hayatının özetidir. Dinin kemale ermesine vesile olan bu ibadet yalnız gidenlere, gitmek isteyenler için değil tüm Müslümanlara ilgilendirir. Neden? İslâm da hacca çok büyük ehemmiyet verilmiştir; bunun sebebi, onun sosyal yönü ağır basan bir ibadet olmasıdır

Âlimlerimiz “Beyti haccetmek insanlar üzerindeki hakkıdır” ayeti üzerine farz oluşunu gösterir. Oraya gitmeye yol bulabilen, güç yetirebilenler. “Her kim küfrederse(inkar ederse) bilsin ki Allah….” Küfürden maksat haccı inkâr değil, kudreti varken terk etmek manasınadır. Namazı terk etmek, zekâtı terk etmek gibidir. Kâfire yakışan bir isyan gibi gösterilmiştir. Elmalılı Hamdi Yazır

Yeryüzünde yapılan ilk mescit: Kâbe olup hac bir bakıma sıla-i rahimdir. Mekke, Kur’ân’da “şehirlerin anası” ve “güvenli belde” olarak anılır. Kâbe de mübarek, bereketli, hidayet kaynağı olarak nitelenmiş, onda apaçık tevhid delillerinin bulunduğu haber verilmiş ve oraya girenin emniyette olduğu bildirilmiştir.

Hz. Muhammed As bir defa hac üç veya dört defa umre yapmıştır.”Haccın nasıl yapılacağını benden öğreniniz” “hac Arafat’tır” hadisleri sahihtir.

Bu ibadetin büyüklüğü zarfında değil mazrufundadır. Şehirlerin anası Mekke de Kâbe Medine de Ravza’dır. Haccı anlamak gerekir, hac cennetin provasıdır. Hac için niyetlenen belli bir süre haramlardan değil helallerden vaz geçer. İslam da budur, cennet de budur.

Kâbe denilince tavaf akla gelir, aşk harekâtıdır. İnsan sevdiğinin etrafında görmek veya görünmek için dolanır. Naz ve niyaz ortamı olan namaz ile bir günde beş kez yöneliyoruz. Ravza “Cennet bahçesidir” eğer biz hayatımızı yani ev ile işimizi İslam’a göre tanzim edebilirsek cennetimiz olur.

“Hac Arafat’tır” Arif olma yeridir burası. Arifliği buraya taşımak lazım, Hac için ihrama girenler cinsel temas, günah ve cidal/kavga yasaktır. Bu ibadeti yapanlar kendilerince arif, zarif ve örnek olmalıdırlar. Yol verme yüzünden kavga çıkarıp adam öldürenler, sinirlerini hâkim alamayan insanlara insanlık öğretmek gibi vazifelerimiz var.

“Say” Hacer validemizin oğlu İsmail As su ve insan bulmak için yaptığını Rabbimizin ibadet kılmış. Her bir Müslüman bir başkasının derdine derman olmak için gayret sarf etmeli, bunun adı salih ameldir. Şeytan taşlama ise ebedi düşmanımız olan varlığa karşı takınacağımız tavırdır.

Tavaf ve say da yedi defa yapma ve şeytan taşlama da yedi sayıları çokluğu ifade içindir. Yani Allah’ın rızasını kazanma yolları çoktur. Şeytan ise insana birden fazla yoldan gelir, kendisi veya insanları kullanır.

Hac ibadeti ömürlüktür, şu an için fazladan gitme imkânı kalmadı kuraya bindi. Ama insan oradaki maneviyatı görünce tekrarını ister. Allah gitmek isteyenleri nasip etsin gidenler için mebrur bir hac nasip eylesin! Ve haccını muhafaza edenlerden eylesin! Âmin. 12 Eylül 2019.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - HAC
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları