3 Haziran 2020 Çarşamba

GÜZEL SÖZLER

Mustafa Örki

06-12-2018

“Allah’a davet eden, salih ameller işleyen ve ben Allah’a teslim oldum diyenlerden daha güzel sözlü kim olabilir?” Fussilet/41, 33

Bu âyette belirtilen güzel söz kelime-i tevhiddir. Güzel olanı tasdik her işin başında gelir, tüm olumlu davranışlar bununla başlar. Salih ameller erdemli davranışlardır, her bir mümin davetçidir. Bu davetin sözle ve davranışlarla yapılması et etkili olandır. İnsanların islâma ilgisi alakası merakı yaşama isteği ancak böyle mümkündür.

Bilgimiz içinde gördüklerimizin yeri bir başkadır. Biz Müslümanların son dönemde kısmi bir duyarsızlaştığımız doğrudur. Üstümüzdeki baskılar azaldıkça rehavete dönüşen bir gerçek ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu devam ederse sonumuz kötü olur, tarihen sabittir. Ne yapacağız zamanın dilini kullanıp gerecekleri insanımıza aktarmalıyız. İyi insanlar iyi atlara binip gider sözü kısmen doğrudur. İnsanı iyi ve güzel yapmanın yolu bellidir, nedir-nasıldır? İslâmla olacaktır.

Eskiden fakirdik, zamanında doğru bilgiyi alamamıştık ama fıtri bir temiz tarafımız, gelenek olarak aktarılan söz-davranışlarımız ve vicdanımız var idi. Kırsalda yaşayanlar yaz sonu imkânı olanlar “Güz pazarına” giderlerdi. Kışlık ihtiyaç olarak gerekli olanları temin için. Babalarımız ihtiyaç olanları alır en son bir fırına gider bir tek ekmek alırdı. Akşam o ekmek evdeki nüfusa göre dilimlere ayrılır yenirdi. Biz çocuklar o ekmeyi yufkaya sarar yerdik.

Bu güz pazarına herkes gidemezdi biraz daha mâli durumu iyi olanlarımızdı. İsteseler birden azla ekmek alabilecek güçleri var idi. Peki, niçin böyle davranıyorlar? Çocuklar sabahleyin arkadaşlarına “ Babam fırın ekmeği getirmiş doyasıya yedik demesin diğer çocuklar üzülmesin diye böyle yaparlardı. Bu bir eğitim-öğretimdi. Şimdi kısmen zenginleştik ama duyarsızlığımız arttı. Kısaca güzel insan olmaktan yavaşça uzaklaştık.

İslâm dininin bir cazibesi albenisi var. Güzel olan sadece sözler değil yaşandığı takdirde insanı da güzelleştirir. Şayet bir davranış bozukluğu varsa bu dinimizden değil bizden olabilir. Her bir duyarlı mümin olarak Allah’a kayıtsız teslim olanlar olarak kendimizden ve çevremizden sorumluyuz. Örnek davranışlarımız olmalı, insanlar bizden dinimizden soğumamalı.

Eksiksiz ve kusursuz olan yalnız Allah’u Teâlâ’dır. Biz insanız kusurlarımız olur-olacaktır ama bu bilerek ve tekrarlanarak devam etmemelidir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GÜZEL SÖZLER
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları