poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Ağustos 2020 Cumartesi

GÜVENİLMEK  SEVİLMEKTEN  ÖNEMLİDİR

Atilla Sezener

25-11-2019

Konuya önce bir tıp yorumuyla girmek istiyorum.

“Hastalar soru sorarak doktorların düşünmelerine yardımcı olabilirler. Eğer doktor ameliyatta bir komplikasyondan bahsederse, hasta bu komplikasyonun ne sıklıkla görüldüğünü sorabilir. Eğer doktor bir işlemden dolayı acı ve devam eden rahatsızlıktan söz ederse, hasta bu acının Novocain etkisinde diş çekilmesi ile karşılaştırıldığında ne kadar olduğunu sorabilir. Eğer doktor bir işlem önerirse, hasta neden önerildiğini, ne bulabileceğini, olasılığın ne olduğunu ve daha önemlisi, bulunduğu takdirde ne fark edeceğini sorabilir. Bazı doktorlar bu şekilde sorgulandıklarında, rahatsız olabilirler, bazıları kızabilir, çünkü bütün bu sorulara cevap olmayabilir. Diğerleri, bu basit, direkt ve mantıklı sorulara zaman ayırarak açık cevaplar vereceklerdir. Cevabın türü, doktorun vakanızla ilgili ne kadar bildiğinin ve ne kadar daha su yüzüne çıkarılması gerektiğine ışık tutacaktır.” İşte güven burada önemlidir.

NOTUMUZ: Bu satırlar Dr. Jerome Groopman’nın (Doktorlar Nasıl Düşünür) adlı kitabından alınmıştır.

Küçük çocuk on yaşlarında idi. Yaşıtı bir arkadaşı ile çocuğun nasıl doğduğunu merak edip kendi çapında araştırıyordu. Kendilerine göre bir çözüm buldular ve ufaklık doğru annesine gitti.;

-Anneciğim, ben her şeyi biliyorum.

İlk şaşkınlığı atlatan kadın, çocuğuna on lira vererek “sakın babana bir şey söyleme” dedi.

Çocuk bu kez, babasına gitti. Aynı şekilde:

-Baba, ben her şeyi biliyorum, dedi.

-Al şu elli lirayı, sakın annene bir şey söyleme.

Ertesi sabah çalınan kapıyı çocuk açtı ve karşısında her zaman evlerine mektup getiren postacıyı gördü ve:

-Amca ben artık her şeyi biliyorum, der demez.

Postacı yere diz çöktü:

-Şükürler olsun Yarabbi!. Gel yavrum babana sarıl, diye kollarını açtı.

Biri gerçek bir saptama, diğeri amacı belli bir fıkrada ortaya konulan mesaj, güvenilmenin sevilmekten çok öte bir anlam taşıdığıdır.

İtfaiye ile ateş arasında tarafsız kalınmaz. Bunlardan birini seçmek zorundasınız. Sevgi ile güven arasında da tarafsız kalınmaz. Birini seçeceksiniz. Bazılarınız diyecek ki hem sevgi olsun hem de güven. Buna kimse itiraz edemez. Fakat yazının konusu hangisinin öncelikli olduğudur. İşin burasını gözden kaçırmayın.

Politikacıların konuşmalarının en değerli yeri, arada susmalarıdır. Onun için en az konuşanı en değerli olanıdır. Onları sevmeniz veya körü körüne inanmanız onların güvenilir kimseler olduğunu göstermez.

Emile Zola “hayatımızın sonuna kadar hep aldanacağız” demişti. Siz, her ne olursa olsun kimseyi aldatmamaya çalışın. Bunun yolu sevilmekten çok güven duyulan kişi olmaktan geçer.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GÜVENİLMEK  SEVİLMEKTEN  ÖNEMLİDİR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları