etiler poyrazoğlu otomotiv
29 Şubat 2020 Cumartesi

GÜVEN  SORUNU  YAŞIYORUZ

Atilla Sezener

18-12-2019

Kimse aksini savunmasın, ülkemizde çok büyük boyutta bir “Güven Sorunu” yaşanmaktadır. Çeşitli araştırmalar, birbirimize güvenmediğimizi ortaya koyuyor. Kendi adıma bu sorunu yıllardır dile getiriyorum. Yakın arkadaşlarımın da gözlemleri aynıdır.

İşin bilimsel ve sosyolojik boyutları şimdilik bir yana amma, araştırmacı bir bilim adamının sadece bir görüşüne yer vereceğim.

“Güvenmeme duygusunun bir nedeni var ama, bizde yüzyıllardır gelen bir sorun bu. Çocuk yetiştirme usullerimizden alabilirsiniz bunu. Bizim çocuk yetiştirme ve çocuğumuzla oynama biçimimiz kandırmaya dayalıdır. “Ver o mamayı ben yiyeceğim”. Çocuk görüyor ki, yenmiyor, yalan bu. “Yemeğini ye, bak polis çağıracağım, doktor çağıracağım” diyoruz. E.. Kimseyi çağırdığımız yok. Doğduğu günden itibaren bebek diyor ki, “Güvenme etrafındakilere, onlar yalan söyler” Tabii bu yazılım minik beyinlere işleniyor.”

NOTUMUZ: Bu tespitler Prof. Yılmaz Esmer’e aittir. Bu arkadaşla devam edelim: “Güven sorununun çok önemli sonuçları var. Bir tanesi sosyal sermaye dediğimiz şeyin en önemli boyutu güvendir. Sosyal sermaye düştüğü zaman, toplum olma özelliğimizi yitiririz.

Güvenmeyen toplumlarda kaynakların önemli bir kısmı işlem maliyetine gidiyor: Bürokrasi. Bir şirket açmak için 30 yerden imza alacaksınız. Bir belgeyi onaylatmak için beş ayrı yere gideceksiniz. Neden ?: Güvenilmediği için. Ekonomide çok daha verimli alanlara gidecek olan kaynaklar, bu işlem maliyeti denen lüzumsuzlara gidiyor. İşin bir de demokrasi boyutu var. Demokrasi, vatandaşların birbirlerine güvenmesini isteyen bir rejimdir. Güvenilmediği zaman sistemin tekerine çomak sokulmuş olur.”

Kısaca şunu demek istiyorum, ülkemizdeki çok yaygın güven sorunu, yaşama ve çalışma hayatımızdaki her alanı etkilemektedir. Bu işi çözmenin çaresi var mı?. Ben romantik değilim, gerçekçiyim. Kimsenin moralini bozmak istemem, bana göre yok. Umarım yanılırım.

Lütfen şunu hiç unutmayın :ALDATILMIŞ İNSAN DİYE BİR ŞEY YOKTUR ; GÜVENMİŞ İNSANLAR VARDIR.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GÜVEN  SORUNU  YAŞIYORUZ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları