poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Temmuz 2020 Çarşamba

GÜMÜŞSU (HOMA) VE IŞIKLI GÖLÜ-2

Asil Türk

28-12-2018

Gümüşsu Kasabası’nın arazileri gerçekten çok mümbittir. Gümüşsu Kasabasında yetişen bazı meyveler hemen yakınında bulunan pekçok köy ve kasabada yetişmez ve bu bölgeye özeldir. Bunlara örnek vermek gerekirse Hinabı olarak isimlendirdiğimiz, pazarda hünnap olarak satılan ve şifalı olan meyve ile ergen en belirgin örneklerdir. Ancak, son yıllarda Gümüşsu’nun kirazı adeta bir Dünya Markası haline gelmiş ve Napolyon Kirazı aranız olmuştur. Meyveciliği çok iyi bilen belde halkı, geçiminin büyük bir kısmını tarım ve meyvecilikten elde etmektedir.

Belde yakınında bulunan ve Küfi Çayının aktığı Tokayı Kanyonu bilmeyen dağcı ve doğasever yoktur. Özellikle yazın kanyon geçişi yapmak isteyen dağcılar için bulunmaz güzelliklere sahip bir kannyandur TOKALI KANYONU.

HOMA (GÜMÜŞSU) ŞELALESİ:

Çağıl çağıl akan tertemiz suların oluşturduğu ve Çağlan Mahallesinde bulunan Gümüşsu (Homa) Şelalesi içinde barındırdığı piknik alanı ile de ziyaretçilerine her mevsimde kucak açmaktadır. Şelalenin bulunduğu bölgede her yıl Ramazan Bayramının 3. Günü ile Kurban Bayramının 3. Günü kutlamalar yapılmaktadır. Bu kutlamalara ve buluşmaya PINARBAŞI denilmektedir. Yine, Ramazan ve Kurban Bayramlarının 2. Günü tüm belge ve çevre halkı Köseler Mahallesinin ilerisinde bulunan ve Tokalı Kanyonun çıkış noktasında bulunan Çay Bölgesinde ÇAYBAŞI olarak adlandırılan etkinliğe çoluğuyla, çocuğuyla, genciyle ve yaşlısıyla katılır. Bu etkinliklerinin hangi yılda ve kimler tarafından başlatıldığı halen bilinmemektedir. Bu nedenle de bölgenin en önemli ve en eski geleneksel etkinliklerinden biridir.

Beldenin bağrına yaslandığı Akdağ ise şu anda Milli Park statüsünde olup Kocayayla, Kurtini Mağarası, Tokalı Kanyonu ve yabani Yılkı Atları, geyikleri, yaban domuzları, kurtları, Kızıl Akbaba ve diğer canlı türleri bulunmaktadır.

IŞIKLI GÖLÜ

Denizden yüksekliği: 814 metredir. En derin yeri: 8 metredir. Işıklı suyu ve Küfi çayı ile beslenir. Sularının kontrol altına alınması ve taşkınların önlenmesi için yapılan bir baraj gölüdür. Suyu tatlıdır ve içinde balık yaşamaktadır. Sularıyla Büyük Menderes nehrini besler. Göl, su kuşları için önemli bir yaşam ortamı oluşturmaktadır. Bölgede bir kısım kuş, kuluçkaya yatmaktadır. Taşıdığı potansiyel nedeni ile Denizli Milli Park Mühendisliği’nce “Su Kuşları Koruma Alanı” olarak tescili önerilmiştir. Göl su kuşları için önemli bir yaşam ortamı oluşturmaktadır. Bölgede kuluçkaya yatan türlerden; Küçük Baladan, Alaca Balıkçıl, Küçük-Büyük Ak Balıkçıl, Erguvan Balıkçıl, Çeltikçi, Boz Kaz, Angıt, Pasbaş Dalağan, Deniz Kartalı, Saz Delicesi, Kızıl şahin, Uzunbacak, Gülen Sumru, Kır İncikuşu önemli örneklerdir. Kışın gölde gözlenen su kuşlarından; Küçük Karabatak,Büyük Ak Balıkçıl, Sakarca Kazı, Boz Kaz, Çamurcun, Kıl Ördek, Kepçel, Batak Çulluğu örnek verilebilir. Ayrıca Deniz Kartalı, Sakallı Akbaba, Gökçe Delice, Büyük Orman Kartalı, şah Kartal, Bıyıklı Doğan, Ulu Doğan bölgede kışlayan yırtıcılardır.

Yine, bu gölden elde edilen hasır otları, Gümüşsu’da kadınların elinde şekillenir ve hasır yaygıya dönüşür, evlere adeta halı olur. Daha düne kadar, toprak zeminli köy evlerinde kullanılan bu hasırlar, güncelliğini yitiriyor olsa da, bu gün için halen dokunmaya devam etmektedir.

Gölden kesilip gelen bu hasır otları, toprak örtülü damların altında, duvarlarda sıva altında izolasyon malzemesi olarak da kullanılmıştır. Boyracılık olarak bilinen bu iş, günümüzde yavaş yavaş önemini yitirmektedir. Yerel malzemenin bir yerin yerel mimarisini nasıl etkilediğinin en güzel örnekleri bu kasabamızda çok net bir şekilde görebilirsiniz.

Yine Işıklı Gölü tüm fotoğraf severler için bulunmaz güzellikteki mekanlardan bir tanesidir. Özellikle gün batımlarının muhteşem yansımalarını göl kenarında yakaladıktan sonra, akşam yemeğinde balık yemek unutulmaz deneyimlerden bir tanesi olup, bu deneyimleri yaşamanız dileğiyle DOSTÇAKALIN…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GÜMÜŞSU (HOMA) VE IŞIKLI GÖLÜ-2
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları