poyrazoğlu otomotiv etiler

GÜÇLÜ  DEVLET,  KARARLI  LİDER  VE   AKTİF DIŞ POLİTİKA

Ramazan Canural

16-01-2018

Türkiye’nin bölgede güçlü bir devlet olmasından gocunanlar ve çekinenler var. Güçlenen Türkiye elbette bazılarını korkutuyor.

2000 li yıllardan önce iç ve dış politikada risk almadan yaşayan siyasiler ve iktidar sahipleri, hem içerde hem dışarda bunun zararını çok gördüler.

İçerde risk almadıkları için hiçbiri uzun yıllar tek başına iktidar olamadı. Popülist politikalar ve nabza göre şerbet vermeler sonucu her birine, millet ancak bir dönem iktidar şansı tanıdı, o da koalisyon hükümetleri tazında…

Dışarda risk almamanın sonucu ise daha da vahimdi. Dünya siyaseti ve devletler arenasında yıllarca, hiçbir ağırlığı ve saygınlığı olmayan bir devlet olarak yaşadık. Silik, şahsiyetsiz bir dış politika…

Ne zaman ki, tek başına iktidarı sağlayan ve bunu uzun zamandan beri sürdüren bir lidere kavuştuk, işte o zaman terör ve dış politika başta olmak üzere bir çok alanda başarılar elde ettik.

Bu yazıda son yıllarda dış politikada elde edilen başarıların bazılarından bahsedeceğiz:

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz Eylül ayında Barzani, Kuzey Irak’ta bir referandum yapmaya kalktı. Amacı Irak’ın parçalanmasına ve Kuzey Irak’ta bağımsız bir Kürt Devletinin kurulmasına altyapı hazırlamaktı.

Türkiye buna şiddetle itiraz ederek, referandum sonucu ortaya çıkacak tabloya asla izin vermeyeceğini ve razı olmayacağını deklare etti. Bu referandumun arkasında İsrail başta olmak üzere bazı devletler de vardı. Ama sonunda Türkiye’nin istediği oldu ve Barzani duvara tosladı.

Öte yandan Suriye’deki iç savaşın sona ermesi için Türkiye, Rusya ve İran’ın iş birliği yani Astana süreci hatırlardadır. Eskiden olsa Türkiye’nin bırakın bu süreçte masada oturabilmesini “sabahın hayrını” bile soran olmazdı. Çünkü o zamanların silik “Amerikancı” dış politikasıyla Türkiye istese de, içinden geçtiği gibi safını belli edemezdi. Hatırladığım kadarıyla Türkiye, taaa 1974 yılında “Karaoğlan Ecevit’in” ABD ye karşı dik duran “haşhaş politikası” hariç hiçbir konuda, süper güçlere karşı bir duruş sergileyememişti.

Ve tabii geçen ay yaşanan Kudüs’ün “başkent” ilan edilmesi meselesi…

ABD Başkanı Trump’un bu çılgınca çıkışı, Recep Tayyip Erdoğan’ın anında karşılık vermesiyle çok ciddi bir yara aldı. Erdoğan’ın çağrısıyla İstanbul’da toplanan 47 İslam ülkesinin liderleri bu duruma şiddetle karşı çıkarak Kuzey Kudüs’ü de Filistin Devleti’nin başkenti ilan ettiler.

Yine konuyla ilgili olarak Türkiye’nin çağrısıyla toplanan Birleşmiş Milletler heyeti Trump’un bu çıkışına dur demek için tavrını koydu. 7-8 tane kabile devleti hariç Trump’ a destek veren çıkmadı ve 128 ülke Trump’a karşı oy kullandı.

Ayrıca Türkiye’nin sayıları 4 milyona yaklaşan Suriyeli mülteciler, Myanmar, Sudan ve diğer mazlumlarla ilgili yardım ve destekleriyle; vicdanen ve Allah rızası için yaptığı diğer birçok girişim, herhalde tarihe geçecek işlerdendir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GÜÇLÜ  DEVLET,  KARARLI  LİDER  VE   AKTİF DIŞ POLİTİKA
Ramazan Canural - Diğer Yazıları
Bütün Ramazan Canural Yazıları