poyrazoğlu otomotiv etiler

GÖNÜLLÜ OLMAK

Mustafa Örki

19-12-2019

“İyiliğin karşılığı iyilikten başka bir şey değildir,” Rahman/55,66

Ne yapalım ne edelim de dinin gönüllüsü olalım? İyiliğe iyilikle karşılık verelim bunu yaparken zorlanmayalım, sorumluluklarımız üzerimiz yük gibi olmasın! Nimete karşı şükrü nasıl ifa edeceğiz? Önce bilgilendir meye ihtiyacımız var. En doğru bilgi vahiydir. Rabbimiz risalet vazifesinin başlangıcında H. Muhammed’e sav “sakın yaptığın iyiliğe başa kakma, karşılık bekleme” Müddessir, 6 diyor. Bu durum her bir insan için gereklidir.

“Kuran ahlakı” Hz. Muhammed sav için Hz. Ayşe validemizden bir rivayetten anlıyoruz. Onun ahlakı kişiliğini vahiy şekillendirmiş. Elimizdeki iki kaynağı bilir ve yerinde kullanırsak şahsiyetimiz kolay oluşacaktır. O nasıl hangi bilgi ve duygu ile harekat ediyor bilmemiz de fayda var.

O kendisine yapılan iyiliğin farkındadır. Kuran Kerim” “İyiliğin karşılığı iyilikten başka bir şey değildir, ” Rahman/55,60 Allah iyidir ve iyiliklerin sahibi ve verenidir. O verirken zorlanmaz sanki “ey kulum” sizlerde dini yaşantınızda zorlanmadan gönüllü olarak yapın, bu ruh halinizle vazifenizi ifa edin. Örnek aldığınız Hz. Muhammed böyle idi, siz de onu örnek alın diye anlayabiliriz.

Müfessirler Müddessir suresi 6. ayeti hakkında: Sakın şerefli değerli vazifeni külfet ve meşakkat olarak çok görme. Sıkıntı karşısında sabır göster, çıkış yolu ara, Allah rızası için katlan, yaptığın yardımı çok görme, fakirleşmekten korkmayan kimselerin verdiği gibi sen de çokça ver, şeklinde anlamışlar.

Siyer kaynaklarımız Hz. Muhammed sav için “O kapısına yardım için gelen kimseyi geri çevirmemiştir.” Az çok vermiş ama verir iken zorlanmamış, karşılık beklememiştir. Kendisin den bir şeyler istemeye gelen bir kişiye bir şeyler vermiş. Karşısındaki az bulmuş ki ” Bu kadar mı?” deyince evinin içine getirmiş “işine gelen varsa al” demiştir. Gözüne ilişen bir şey olmayınca dışarı çıkmış “ Ben böyle birini görmedim” diye hayranlığını belirtmiştir.

İyiliğe iyilikle karşılık verilmesi halinde iyilik olduğunu bunu rabbimizin vereceğini bu konuda şüphemiz yoktur. İnsan fıtratı acelecidir yaptıklarının karşılığın görmek ister, tereddüt etmesi normaldir. Yapılan işin karşılığı hemen gelmezse, gecikince hayal kırıklığına uğrayabilir ve vazgeçebilir.

Bir hayat tarzını birden değiştirmek zordur, doğru bilgi ile gönüllülük oluşturmak mümkündür. Ben bir Müslüman olarak seküler düşünemem. Allah ne diyor ne demek istiyor diye bakarım. Allah kulunu hiç zorlamaz, bilgilendirir nasıl yaşayacağını Elçisi vasıtasıyla öğretir. Seçimi biz kullarına bırakır, “din günü, ceza ve mükâfatın varlığını haber verir. Bu tehdit değil, yaptıklarımızın mutlaka bir karşılığını var olduğunu haber verir.

Bir şey daha var: “Beni tanısınlar, ibadet etsinler” ayetini nasıl anlayacağız? Nimeti ve sahibin bilir teşekkür edersek daha fazlasını verecek. “Şükür” kelimeciği deveden süt alabilmek için onun yemini suyunu verirsen daha fazlasını alabilirsin demektir. “Allah Şekûr’dur” Teğabün 17

Peygamberimizin hayatı Kuran’ı hayatına uygulamakla geçmiştir. Bütün gelen vahiyleri özümsemiş onları tebliğ etmiş ve hayatına uygulamıştır.Sıra bizde, vahyi ve peygamberimizi anlamak, özümsemek noktasında gayretimiz sonucu varacağımız nokta isteyerek, severek gönüllü olarak sorumluluklarımızı yerine getirebiliriz.

Din bir yaşam tarzıdır. İnsanlar gerçekten Allah’a ihtiyaç duyuyorsa ki biz ihtiyaç olarak görüyoruz. Bizi dini ciddi almamız ve yaşamamıza sevk eden güç olarak görüyoruz. Bu anlayış bizim hayatımızın temelden değişmesine sebep oluyor. Ve bu inanç bütün hareketlerine yansıyacaktır. İnsanların çoğu inandım dedikleri halde inanmayanlar gibi yaşamaya devam ediyor. Niye? İhtiyaç duymuyor, gerek görmüyor, yük sayıyor. Bir gün her şey netleşecek, o gün gelmeden ne yapabiliyorsak yapmalıyız. Söz dinleyen inşallah kazanacaktır. 19 Aralık 2019.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GÖNÜLLÜ OLMAK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları