poyrazoğlu otomotiv etiler

GÖLETLER- BİLİM- UYARILAR- VE…

Atilla Sezener

13-06-2020

Daha çok sulama amaçlı yapılan küçük gölcüklere gölet deniyor. Bu konuda yeterli bilgisi olmayan, okuyup araştırmayan ailelerin çocukları, bu göletlerde yüzme hevesine kapılıp, bunu çoğu kez hayatlarıyla ödüyorlar.

*

Denizli bunun bedelini her yıl ödüyor. Bakın neden ?.

-Göletler yüzmek için uygun yerler değildir ve buralarda yüzmek ayrıca yasaktır.

-Tatlı suların, denizlerde tuzlu sularda olduğu gibi yoğunluğu bulunmadığından kişiyi kaldırma gücü daha azdır.

-Çoğu kimse belki bilmez ama, baraj ve göletlerin dipleri giderek mil denilen çamur ile dolmaktadır. Kısa süre önce Pamukkale Belediyesinin Koca Çukur denilen göletten 400 kamyon çamur çıkardığını bilmeliyiz.

-Yüzen kimse yorulduğunda ayağını basmak ister; çamur ise onu rahatça aşağıya alır. Panik zaten güçsüz bırakır ve feci son ortaya çıkar. Sanılanın aksine panik ve ilk olarak akciğerlere su dolması, bağırma ve imdat seslerini engeller.

-Boğulmakta olanı kurtarmak bir eğitim meselesidir. Bunun bilincinde olmayan kişi, boğulanı kurtarmaya kalkarsa, onun ani sarılması karşısında kısa sürede güçsüz kalıp, birlikte ölüme giderler.

*

Bu ülke çeşitli nedenlerle çok acılar çekiyor. Göletler yüzme yerleri değildir. Lütfen akıl ve bilim yolunun dışına çıkıp ağır ve telafisi imkansız bedeller ödemeyelim.

*

DOLAR ÜZERİNE BİRKAÇ NOT

Meslek hayatım boyunca sayısız kez dolar üzerine yazı ve değişik eylemlere tanık olmuşumdur. Doları eleştirmeyen yok ve sanırım en çok doları da onlar kullanıyor. Size sadece Usame Bin Ladin’in adamlarına ödemelerinin dolarla yapılmış olduğunu söylemem yeterli olacaktır. İŞİD de harcamalarında dolara başvuruyor.

*

Yüzde 25 keten ve yüzde 75 pamuktan üretilen bu paranın fiyakası nereden geliyor ? En önemlisi dünya ticareti onunla yapılıyor.

Dünya ticaretini yıllardır yöneten dolara karşı şimdiye dek girişilen tüm teşebbüsler netice vermedi.

*

Birinci dünya savaşından sonra doların patronu ABD, kendisiyle birlikte bu paranın da hakimiyetini her yerde sağladı. Günümüzde Doların geçmediği ülke kalmadı. Dolara karşı denenen tüm girişimler netice vermedi.

*

ABD’ye kızıldığı her defasında dolara karşı çok değişik karşı tedbirlere girişiliyor. Henüz isabet kaydeden yok. Bakalım bu hikayeler daha ne kadar devam edecek ?.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GÖLETLER- BİLİM- UYARILAR- VE…
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları