poyrazoğlu otomotiv etiler

GÖBELSİN PİŞMANLIĞI

Atilla Sezener

04-03-2019

Ahretteki Göbels, günlerce meleklere yalvarmış “Ne olur beni birkaç gün dünyaya geri getirin. Orada benden daha güçlü propaganda yaparak halkını etkileyen var mı görmek istiyorum” İsteği kabul edilmiş ve birkaç gün için dünyaya geri gelmiş.

*

Şimdi önce bu adam kim onu görelim: Dr. Paul Joseph Goebbels (1897-1945), Adolf Hitler’in en sadık ve yakın arkadaşlarındandır. 1933 ile 1945 arasında Almanya’da Aydınlatma ve Propaganda Bakanlığı yapmıştır. Coşkulu ve enerjik konuşma yeteneği ile büyük kitleleri etkilemiş ve sürüklemiştir. “Büyük Yalan Üstadı” olarak siyaset tarihinde yerini almıştır.

İki sözünü yazayım:

1-“Bir şeyi ne kadar uzun süre tekrarlarsanız insanlar ona o kadar fazla inanırlar. Hristiyanlığın bu kadar etkili olmasının sebebi 2000 yıldır aynı şeyi söylüyor olmasıdır.”

2-Son günlerindeki sözü: “Yalnız savaşmayı değil, ölmesini de biliyoruz”

*

Evet Göbels dünyaya geldikten sonra her ülkeyi gezmiş. Elbette Türkiye’ye de gelmiş. Bir bakmış ki, iktidar sözcüleri iktidarlarının her türlü hata-kusur ve beceriksizliklerini başka partilere ve ülkelere ihale ediyorlar ve bu propaganda onları sürekli iktidarda tutuyor, kararını verip meleklere dönmüş:

-Bu dünyada beni geçenler olmuş, beni hemen geri alın.

*

HÜSEYİN CAHİT YALÇIN’DAN BİR ANI

Devrinin ünlü yazar ve gazetecilerinden Hüseyin Cahit Yalçın (1875-1957) Suriyeli bir dostu ile sohbet ediyordu. Suriyeli dert yandı:

-Ülkenizde seyahat etmek istedim ama pek az Türkçe biliyorum. Bildiklerim de –BAŞ ÜSTÜNE EFENDİM-EVET EFENDİM- ALLAH UZUN ÖMÜRLER VERSİN- HAKLISINIZ EFENDİM- BUNDAN ÖTESİ YOK.

Hüseyin Cahit Yalçın güldü:

-Sen bu kadar Türkçe ile memleketimizde hızla ilerlersin, hiç merak etme.

*

Demek değişen bir şey yok. Şimdilerde de çok önemli yere gelip, baş danışman filan olabilirdi.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GÖBELSİN PİŞMANLIĞI
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları