GERÇEKTEN   AKLIMIZ   NE   KADAR?.

Atilla Sezener

07-01-2019

Siz hiç aklından şikâyet eden birini gördünüz mü?. Ben görmedim. İnsanlar vücutlarının her organından her noktasından yakınırlar, ama akıllarından asla. Peki gerçek nedir?. Görelim:

Hemen herkesin evinde çeşitli şekilde kullandıkları ilaçlar vardır. Bunların büyük bölümü 25 c. altında koruyunuz ihtarı içerir. Yazın evinizde ortalama ısı 30 c. ve üzerindedir. Yani ilaçlar ölmekte işe yaramaz hale gelmektedir. Aslında onları satın aldığınız eczaneler de ısı daha aşağı değildir. Bugün için eczanelerin büyük soğutucu sistemle çalışmaları olanaksızdır. O zaman yapılacak tek iş evinizdeki ilâçların buz dolabında korunmasıdır. Şimdi söyler misiniz, ilaçlarınız nerede saklanıyor?.

Bitkilerdeki fotosentez olayı sonucunda gündüz oksijen verdiklerini ve geceleri karbon dioksit yaydıklarını biliyoruz. Hastalara çiçek götürülüyor. Bunun onlara zarar verdiğinin acaba kaç kişi farkında?. Ayrıca yatak odalarında yeşil bitki yetiştirenler kendilerine zehir verdiklerini ne zaman öğrenecekler?.

Halkımız, doktorların uyarılarının aksine, yağda kızartmaları çok sevmektedir. Buna diyeceğimiz olamaz. Ancak sebzelerin kızartıldığı başta zeytinyağı olmak üzere, diğer yağların ikinci kez kullanılmaları son derece sakıncalıdır. Bazıları düpedüz asit haline gelmektedir, birçok hastalığın ve vücuttaki tahribatın nedenidir. Buna rağmen bu yağları kullanmaktaki ısrarı nasıl açıklarsınız?.

Genellikle bazı kişiler “ bunların çoğunluğu alt gelir gurubu üyesidirler “ cebinde birçok kredi kartı taşımaktadırlar. Bu etrafına hava basmaktan başka niye yarar?. kaybolmaları ve çalınmaları halinde o kimsenin düşeceği durumu anlayabiliyor musunuz?.

Sayılamayacak kadar çok kimse hiç spor yapmadan ömür tüketmektedir. Kişinin illa bir jimnastik salonuna gitmesi, yüzme kulübüne üye olması gerekmez. Yürüyüşten tutun, evde yaşına göre kültürfizik yapmaya kadar çeşitli aktivitelerde bulunabilir. Buna karşın yerinden kıpırdanmamasını nasıl izah edersiniz?.

İki konudaki tartışmalar asla kazanılmaz. Bunlar din ve siyasettir. Ayrıca ikisi de pozitif bilim değil, bir doğma ve inanç sistemidir. Bu gerçeği görmeden ve bilmeden hararetli bir şekilde aynı konuları başkalarıyla tartışmak yarar yerine zarar getirir. Dertsiz başınıza dert açar ve düşman kazanırsınız. Bu gerçeği görmemek hangi aklın ürünüdür?.

Renkli içkiler güneş ışığından büyük zarar görür. Örneğin viski, şarap, kola v.s gibi .

Birçok satış yerinde bunlar güneş altında vitrinlerde teşhir edilmektedir. Bu durumda içkiler vasıflarını tamamen kaybetmiş ve zararlı hale gelmişlerdir. Şimdi bunları satanlarla alanların akıl derecelerini bir düşünün. Ayrıca vitrinlerdeki bu skandalı görmeyen belediyeleri haklı görmek olası mıdır?.

Trafik kurallarını bilerek veya ciddiye almadan çiğnemek ve son derece ağır bedel ödemekten tutun, mideyi doyurmak ama kafayı boş bırakmaya kadar sayısız alanda sergilenen aymazlıkları görüp akıllı olduğunu iddia etmenin gülünçlüğü ortada değil midir?.

Diyeceğim odur ki herkes kendisini bir kez daha gözden geçirsin.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GERÇEKTEN   AKLIMIZ   NE   KADAR?.
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları