3 Haziran 2020 Çarşamba

GENÇ KALMAK

Mustafa Örki

10-01-2019

Vaktâ ki, üzerine yine gece bastı, bir yıldızı gördü, “Bu benim Rabbim” dedi. Batınca da,” Ben öyle batanları sevmem,” deyiverdi.” En’am/6.76

İbrahim (As) Güneşe, aya ve yıldıza bakıp bunlar benim ilahım olamaz diyerek kavmine kavratmaya çalışıyor idi. “Ben batanları sevmem” neler batar? Gece-gündüzün olması başka nasıl olacak? Potansiyel olarak asla kötü değildir.

İnsan hayatının en verimli “ahsenü amele) Mülk, 2.âyetin de olduğu dönem gençlik dönemidir. Çocukluk ver yaşlılık dönemidir. Her şey gençlikte sözümüz var bizim doğrudur. Hayatın akışı içinde yaşlı olan insan sağlıklı ise bilgi ve becerisi birikimi ile iyi şeyler elbette yapabilir.

Genç kelimesi farsça olup Arapça karşılığı “kenz” hazine demektir.

Genç kalabilmek bedenen değil ama ruhen mümkün. Gönül kocamaz sözü bilenen ve söylenen sözümüz doğrudur. Âhiret’te ise insanlar yaşlanmayacak, ölüm bir bakıma ebedi gençliğe geçiştir. “Cennet ehline şöyle seslenilecektir. Sizin için gençlik vardır. İhtiyarlamayacaksınız” Müslim, cennet 22

Allah Teâlâ İbrahim As gençlere genç kalanlara” usvetün hasena” güzel örnek olarak göstermiş. O doğrunun yanında yanlışın karşısında olduğu için Ulül-azim nebiler içerisinde yerine almıştır. Tek başına içinde bulunduğu toplumun aile geleneklerine karşı durmuş, babasının seni öldürürüm defol git sözü üzerine memleketine terk etmiştir.

İslâm’ın yetiştirdiği insanların rüyası, hayalleri ve davası olur. Yeter ki, kaynağından beslensinler. Bir misal verelim: Merhum Mehmet Akif Safahat’ında Asım’ın neslinden bahseder. Kendisi vatanına milletine adamış büyük bir şahsiyettir. Milletin geleceği olan gençlerin de bu şuurda yetişmesini istemiştir. Hayal ettiği nesil, hayali bir kahraman değildir. O sahabeden Asım İbni Sabit (r. a) ,“arıların koruduğu sahabe” olarak ünlenmiştir.

Peygamberimiz (sav) kabilelerine İslam’ı öğretmek üzere öğretmen talebinde bulunan kişilerle beraber, aralarında Âsım bin Sâbit’in de bulunduğu 10 kişilik bir eğitici heyet gönderir. Ancak Reci denilen bir subaşında bu öğretmen sahabeler topluluğu Lihyanoğullarının saldırısına uğrar Âsım bin Sâbit'in şehit edilir kafasını kesmek isterler. O anda arılar istila eder akşam olunca arılar onun üzerinden dağılır, biz de başını alırız” derler. Akşam olunca yağmur yağar ve sel gelir ve Âsım bin Sâbit'in cesedini alıp götürür. Cesedi satıp para kazanmak isteyenlerin hevesi kursağında kalır.

Akif merhum suyu kaynağından içen vahiy ve güvenilir insanları yine yetiştirebiliriz. Merhamet ve iyiliğin hâkim olduğu bir dünyayı yeniden tesis edilebilir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GENÇ KALMAK
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları