poyrazoğlu otomotiv etiler

Geleneksel Lezzetimiz Aşure

Gülnur PÜRDİK

28-09-2019

Muharrem ayının gelmesi ile birlikte mutfaklarımızda pişen, hayatımıza bolluk ve bereket getireceğine inandığımız, sevdiklerimizle paylaştıkça lezzeti artan aşure, içerdiği çeşitli besin öğeleriyle çok faydalıdır.

Aşurenin belli bir tarifi yoktur. İçeriği yöreden yöreye farklılaşsa da çeşit çeşit taze ve kuru meyve, kuruyemişler, tahıllar, kuru baklagiller, şeker ve baharatla tek başına tüketildiğinde bile sağlıklı ve dengeli bir öğün oluşturur.

İçerisindeki taze ve kuru meyveler yüksek antioksidan kapasiteleri sayesinde özellikle havaların yavaş yavaş soğumaya başladığı şu günlerde bağışıklığımızı güçlü tutmak için çok yardımcı olacaktır. Meyveler, tahıllar ve kuru baklagillerin yüksek lif içermesiyle aynı zamanda sağlıklı bireylerde bağırsak dostudur. Çiğ yani kavrulmamış olarak tüketilmesi tavsiye edilen fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişler sağlıklı yağlar içerir. Bu da aşurenizin kalp damar sağlığınızı olumlu etkilemesine ve sizi daha uzun süre tok tutmasına yardımcı olacakları anlamını taşır.

Bir porsiyonu yaklaşık 350-400 kalori olan aşurenin çok faydalı bir tatlı olduğu kesindir. Ancak içerisindeki şeker oranına ve tatlandırmak için ne kullanıldığına dikkat! Şeker yerine besleyiciliğini artırmak için pekmez ilave etmek, kuru meyvelerin miktarını arttırmak ve tarçından faydalanmak kesinlikle çok doğru bir tercih olacaktır. Pekmez üzümden yapıldığı için oldukça sağlıklı bir lezzet vericidir. Böylece aşurenizi tatlandırmada basit şeker yerine meyve şekeri kullanılmış besleyiciliği artırılmış aynı zamanda toplam kalori azaltılmış olur. O nedenle tavsiyem, mümkünse aşureyi şekersiz hazırlamaktır.

Doğru tarif ile yapıldığı sürece her yaş grubundan sağlıklı her birey keyifle tüketebilir fakat porsiyonu aşmamak ve çok sık tüketmemek önemlidir. Özellikle emzikli annelerde artan enerji ve besin öğesi ihtiyacını karşılamak için ve büyüme-gelişme çağındaki çocuklarımız tatlı tüketmek istiyorlarsa oldukça doğru bir seçim olacaktır.

Şekersiz aşure tarifi için malzemeler:

• 500 gram buğday,

• Yarım su bardağı nohut,

• Yarım su bardağı kuru fasulye,

• 200 gram küp küp kesilmiş kuru kayısı,

• 200 gram küp küp kesilmiş kuru incir,

• 150 gram kuru üzüm,

• 1 paket kuş üzümü,

• 2 yemek kaşığı silme toz tarçın,

• 4 yemek kaşığı pekmez,

• 150 gram aşurelik fıstık,

• 2.5 litre su

Hazırlanışı: Bir gece önceden ıslatılmış buğday, nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı haşlayın. Sularını süzün ve pişen buğdayın içine nohut ve fasulyeyi ilave edin bir taşım kaynatın. Ardından kuru üzümü, küçük doğranmış kuru kayısı ve inciri de ilave edip 5-10 dakika kaynatın. En son tarçın, fıstık ve damak zevkinize göre pekmezi ilave edip iyice karıştırın. Ilıyınca üzerine fındık ve taze meyve ekleyerek servis yapın.

Küçük bir not, benim için pekmez ilave etmeden önce tadına baktığımda şeker oranı idealdi. Ancak arkadaşlara, komşulara dağıtacağımda onlara az geleceğini düşündüğüm için kendimize ayırdığım kısımdan sonra pekmez ilave ettim. Sizin de tadım yaparak ilerlemenizi tavsiye ederim.

Sağlıkla kalın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Geleneksel Lezzetimiz Aşure
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları