etiler poyrazoğlu otomotiv

GELECEĞİN FİDANLARI

Gülistan ÇÖVÜT

25-04-2018

Hepsi birer çiçek. Sulanmayı, eğitilmeyi bekleyen nadide birer çiçek. Herkesin özenle yetiştirdiği bahçesinde bir kış gününün ardından doğan güneşle birlikte yüzümüzü güldüren çiçeklerimiz. Çocuklar, dünyanın en güzel şeyi. Çocuklar mutluluk, çocuklar umut, çocuklar ne kadar yorgun olursak olalım evimize gittiğimizde yüzümüzü güldüren en değerli varlıklarımız.

Bir toplumun aydınlık yarınlara ulaşması çocuklarını yetiştirme tarzına bağlıdır. Zaman çok çabuk geçer, o minicik yavrular geleceğin bireyleri haline geliverir. Biz yaşlanıp köşemize çekildiğimizde yeni çocuklar yetiştirecek olan bireyler onlar olur. Biz onları nasıl yetiştirirsek onlar da çocuklarını öyle yetiştirirler. Onların her anlamda sağlıklı birer birey olarak yetişmesinde ve davranışlarının şekillenmesinde anne, baba veya bakımını üstlenen kişinin rolü çok büyüktür.

Eğer anne ve baba çocuğun önünde sürekli tartışıyorlarsa çocuk agresif olur. En ufak bir şey de bağırıp çağırıp ağlamaya başlar. Ama birbirine karşı saygılı hoşgörülü olurlarsa çocukta onlardan gördüğünü yapar.

Birçok anne-baba çocuklarına makul olmayan sorular sorar. Ve onlardan kesin bir cevap beklerler. Örneğin : ‘’Anneni mi daha çok seviyorsun beni mi ?’’ çocuk bu soru karşısında ne yapacağını şaşırır. Annemi dese babası üzülecek. Babamı dese annesi darılacak. Mecburen ‘’ikinizi de’’ diye cevap verir. Ama bu cevap çoğu tecrübesiz anneyi ve babayı tatmin etmez. İllaki birini söylemesini isterler. Çocuk bu defa annesi sorduğunda annesini, babası sorduğunda ise babasını sevdiğini söyler. Ve bu noktada iki yüzlülük ortaya çıkar.

Çocuğunuzu yemeye çağırdınız ve her zamanki klasik cevabı verdi; “şimdi olmaz” onu zorla sofraya getirmek yerine, kendinizi onun yerine koymaya çalışın. Eğer arkadaşlarıyla oynuyorsa, ona oynamak istediğini bildiğinizi ancak yemeğinde hazır olduğunu söyleyin. Burada önemli olan on, sorunun bir parçası olduğunuzu değil, yanında olduğunuzu göstermeniz.

-Sinirlenmemeye çalışın; yumuşak ama kararlı olun Limitler koyun Okul çağındaki çocuklar limitlerini bilmek isterler. Bunları “iznim olmadan telefonla konuşamazsın” yada “seni ilk çağırdığımda gelmelisin “ gibi cümlelerle onlar açıklayın. Bütün bu yaş çocukları gibi sizin çocuğunuzda bunlara uymakta zorlanıyorsa, zorlamak yerin çözüm yollarını araştırın.

-Onunla konuşun ve söz dinlememesinin nedenlerini araştırın. Ödevini yapmak istememesi belki de oynamaya yeteri kadar zamanı olmamasındandır. Sorunlarını çözmeye yardımcı olacağını anladığında daha uyumlu olacaktır. Hiçbirini yapamıyorsanız, annenizin babanızın sizi nasıl yetiştirdiğine dönüp bir bakın. Sizde doğurduğu sonuçları düşünün, o günler aklınızda nasıl kalmış onu düşünün. Kendi hislerinize, duygularınıza bir şans verin. Okuduğunuz her şeyi birebir hayata geçirmeniz mümkün değil. Hata yapabileceğiniz ve hatta bir sürü hata yaptığınız gerçeğini kabullenin. Mükemmel çocuk diye bir şey yok, ama en azından yaptığı hataları en aza indirmemiz mümkün. Bu konuda birazcık duyarlı olmakta fayda var. çocuklarımızın hayata güzel bakması ve mutlu olmaları için onların eğitinde dikkatli olmamız en önemli etkendir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GELECEĞİN FİDANLARI
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları