poyrazoğlu otomotiv etiler

GARİP YOLCU

Mustafa Örki

03-01-2019

“Her nefis ölümü tadacaktır” Âl-i İmrân. 185

Bu toraklar verimlidir, adam yetiştirir bu inancımı katıldığım bir cenaze de bir kez daha hissettim. Ümitlerim arttı, iyi insanlar iyi atlara binip gidenler var ama iyi at ve iyi insanlar yine gelir-yetişir. Malzeme var yeter ki bu malzemeyi kullanalım. Merhumun cenazesi benim için okul gibiydi, yeni şeyler öğrendim.

Şu iki ayet zihnimde bir kez daha canlandı. Müminler içerisinde Allah adına verdikleri söze sadık kalan nice erler vardır ki, kimi kendini adak olarak sunmuş kimi de sırasını beklemekte kimi de sırasını beklemekte, asla sözünden dönmemektedir. Ahzap, 23

Deki şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm, hepsi âlemlerin Rabbi içindir” En’am/6. 162

Yakından tanıdığım bir merhumun cenazesinden sonra hissettiklerimi önce Kuran’ı Kerim de mealini verdiğim âyet meallerinin yanında, Allah’ın kulu ve resulünün vefatını hatırladım. O Şöyle buyurmuştu “Ben kim, dünya kim. Dünya ile benim misâlim, bir ağacın altında gölgelenip sonra terk edip giden yolcunun misali gibidir.” Tirmizi, Zühd 44 (2378)

O’nun yaşantısı baktığımda “Senin dinin ne” diye sorulacak tiptendi. İsmi-mevki malın esiri değildi. O bir doktordur, hastalarının birçoğundan para almamış. Evlenmiş, kayınpederi Türkiye’nin zenginleri içinde ilk yüz içinde biri. Evlatları-damatlarından biri önemli bir devlet görevinde, bir ilçemizde Belediye başkanlığı yapmış bunların hiç birini kartvizitinde zikretmezdi.

Cenazesinde konuşma yapan bir hoca şöyle dedi. Yaşayan bir kuran öğrencisi, dünyanın süsü ihtişamını sinek kadar değer vermeyen, dünyayı sırtında taşıyan değil onu yerinde kullanan biri diye tanıtmıştı. Evet, bende onu yakından gördüm ve şahit oldum, sezsiz sakin ama duruşu olan biriydi. Uzaklardan cenazeye iştirak edenlere bakılınca ahde vefa, dostluğu rahatlıkla görebilirdiniz.

Doktorluğu yanında dünyayı dolaşmış ticaret yapmış ama bu nimetlerin sonunun olmadığını mutlu etmediğini fark etmiş, kendini okumağa ve okuduklarını yaşamağa çalışmış biri olarak ta örnek biri. Çin Seddi’ni görmesek çok şey kaybetmiş olmayız ama Kur’anı ve Hz. Muhammed (sav) tanımasak çok şey kaybetmiş oluruz

Merhumun cenazesi hayatı gibi sâde idi, gösteriş şov kesinlikle yoktu. Cenaze sahipleri ölümü “Güzel şey” olarak görecek kadar kendinden emin idiler.

Kuran’ın gölgesinde ve Resullullah’ı kendini örnek almış insanların hayatı kadar ölümleri de güzel oluyor. Hiç mi hatası, hataları yok muydu? Olmaz olur mu? Elbette vardı. Hatasız ve eksiksiz olan yalnız Allah c.c zaten bu insanın böyle bir iddiası ise yoktu.

“Nice erler” Hendek savaşında Sahabe-i Kiram bir araya gelmiş hiziplerden oluşan orduyu görünce nasıl imanları arttıysa merhumun cenazesi bana sende senin gibilerde bu müjde kapsamı içinde olabilir.

İsmet Özel “Eller ne der diye bir put var” var der. Ailesi cenazede gösterdikleri tavır ise bu cinstendi. Her şey sâde basit ama sünnete uygundu. Cenaze namazını kıldırmak bana nasip odu. Benim içinde güzel bir anım oldu, Allah rahmet eylesin!

Böyle bir hayat yaşama ve ölmeyi bende Rabbimden isterim. Aslında her şeyimiz, ibadetlerimiz, hayatımız ve ölümümüz Âlemlerin Rabbi için değil mi? Biz Müşriklerden değiliz ve biz Müslümanların öncülerinden değimliyiz? Evet!

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - GARİP YOLCU
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları