FUTBOLDAN ALINACAK BÜYÜK DERS

Atilla Sezener

17-05-2019

Baştan söyleyeyim, bu bir futbol yazısı değildir. Ben haddimi bilirim ve anlamadığım, inanmadığım konuları yazmam.

*

Son günlerde biz İstanbul seçimleri ile yatıp kalkarken, Avrupa’da çok önemli iki dömifinal maçı oynandı ve unutulmaz ders verdiler. Peki hangi ders ?.

*

Dünyanın en ünlü futbol takımlarından İspanyol Barcelona, İngiliz Liverpool takımını kendi sahasında 3-0 yendi. İkinci maç İngiltere’de oynandı ve herkesin tahminlerinin aksine İngiliz takımı 4-0 yenerek Barcelona’yı eledi.

*

Hollanda’nın Ajax takımı, İngiltere’deki maçta rakibi Tottenham’ı 1-0 yendi. Rövanş Hollanda’da oynandı. Ajax 2-0 öne geçti. Her şey bitti derken Tottenham artarda 3 gol atarak, mucize yarattı.

*

Ders şudur: Dünyanın neresinde yaşıyorsan yaşa, kim olursan ol, mesleğin ne olursa olsun, şu kurallara uymalısın : İnanıyorsan devam et. Asla pes etme. Yeniden yeniden dene. Moralini bozup mücadeleden çekilme. Aklını ve gücünü sonuna kadar kullan.

*

Zafer bunu yapabilenlerindir.

***

GERİYE DOĞRU SPORLAR HANGİLERİ ?

Yazının başlığı sizi şaşırtmasın. Sonuç azzz sonra.

*

CİTİUS-ALTİUS-FORTİUS. Şimdi önce bunu açalım. Modern Olimpiyat oyunları kurucusu Baron Pierre De Coubertin (1863-1937) eski bir arkadaşı olan Rahip Didon’un öğretmenlik yaptığı okulun bayrağına yazdırdığı bu Latince sözcükleri Olimpiyat Oyunları ruhuna uygun bulduğundan aynen almış ve simge yapmıştır. Bu üç sözcük “DAHA HIZLI-DAHA YÜKSEK-DAHA GÜÇLÜ” anlamına gelir.

*

Bugün iki spor geriye doğru yapılır. Bunlar halat çekme (Olimpiyatlarda yoktur) ve kürek çekme (Olimpiyatlarda vardır)

*

Lütfen ülkemizde geriye doğru yapılan siyasetle, bu konuları karıştırmayın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - FUTBOLDAN ALINACAK BÜYÜK DERS
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları