poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

FEDAKAR TÜRK POLİSİ

Gülistan ÇÖVÜT

11-04-2018

Türk Polis Teşkilatı modern anlamda 10 Nisan 1845 tarihinde İstanbul'da kurulmuştur.Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne kadar ülkemizde huzur ve düzenin bozulmaması ve bizlerin güvenli bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için gece gündüz fedakârca görev yapan Türk Polis Teşkilatı mensupları, Polis Teşkilatı 10 Nisan’da kurulduğu için 10 Nisan'ı her yıl Polis Günü olarak kutlamaktadır. Denetime açık, şeffaf ve hesap verebilirlik gibi çağımızın gerektirdiği özelliklere sahip olan polis teşkilatımız, halkımızın kaliteli hizmet beklentilerine de cevap vermektedir. Anayasa ve yasalardan aldığı güçle görevini yapan bu teşkilatımız temel hak ve özgürlüklerin korunmasına hizmet eden güvenlik duygusunu tesis etmede çok ciddi bir görevin de uygulayıcısıdır.

Polislik alınan riskler ve sorumluluklar itibariyle baskı unsurunun fazla olduğu, çalışma koşullarının ağır ve psikolojik anlamda yıpratıcı olduğu meslek gruplarından birisidir. Hem ülkemizde hem de dünyanın diğer ülkelerinde meydana gelen toplumsal olaylarda ve farklı sorunlarda her zaman polislerin en ön saflarda görev aldıkları görülmektedir. Polislerin bu görevlerde yerine getirmekle yükümlü oldukları zaman zaman polislerin farklı şekillerde suçlanmasına neden olur. İnşan olarak hata yapmaya müsait canlılar olmamız nedeniyle polislerin baskı altında verdikleri kararlarda da hatalar olabilir. Günümüzde karşılaştığımız olumsuzluklar nedeniyle polislere çok ağır görevler verilmektedir. Yeri geldiğinde uykusuz ve yorgun bir şekilde bu görevlerini yerine getirebilmektedirler. Bu yüzden onlara işlerinde kolaylıklar sağlamalı, üstümüze düşeni yapmalıyız.

Kutsal vatan topraklarımızın dört bir tarafında büyük bir özveri ile çalışan, milletimizin huzuru ve güvenliği için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan Türk Polis Teşkilatımızın kuruluş yıl dönümünü ve içinde bulunduğumuz ‘Polis Haftası’nı kutluyorum.

10 Nisan, “Polis Günü”, Aziz Milletimizin huzur ve güvenliğinin teminatı olarak gördüğü Türk Polisine minnettarlığımızın bir ifadesi olarak armağan ettiği bir şükran günüdür. Türk Polisi, gösterdiği olağanüstü gayretlerle yaptığı hizmetler sonucunda, Milletinin gönlünde taht kurmanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşamaktadır. Teşkilat mensuplarına da sağlık, başarı ve mutluluklar diliyorum.

Herkesin polisi kendi vicdanıdır, fakat polis vicdanı olmayanların karşısındadır. M. Kemal Atatürk

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - FEDAKAR TÜRK POLİSİ
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları