poyrazoğlu otomotiv etiler

ETRAFI MÜBAREK KILINAN ŞEHİR

Mustafa Örki

11-01-2018

“Eğer güzellik yaparsanız kendinize güzellik etmiş olursunuz, yok eğer kötülük yaparsanız o da ona, derken sonrakinin va'desi geliverdi mi! Yüzlerinizi kötülesinler için, evvelki defa girdikleri gibi yine Mescide girsinler için ve her istilâ ettiklerini mahvetsinler de etsinler için” 17,7

Her Müslüman’ın gönlünde bir Kudüs hasreti yatar. Gönlünde Kudüs hasreti yatmayan bir Müslüman’ın yüreği işgale uğramış demektir. Ve bugün Kudüs kanayan bir yaradır bizim için. Kudüs Müslümanlar için sancaktır. Kudüs düşerse Müslümanların sancağı düşer. Tersi de geçerli: Kudüs'ü kaldıran, Müslümanların onurunu kaldırmıştır. Kim olursa olsun, o büyük ailemizin doğal lideridir.

Kudüs etrafı mübarek kılınan şehirdir. Şehirler içerisindeki en gizemli ve insanlık tarihinin birikimini içerisinde tutan şehir. Peygamberler şehri; İbrahim’i nefesin bir an olsun susmadığı ve Ömer gibi, Selahaddin gibi yiğitlerin kokusunu halen üzerinde tutan şehir.Kudüs; zulmün ve vahşetin gölgesinde kalan şehir.. Mazlumların feryadının her ezan vaktinde yeniden yenilendiği, direnişin hiç bitmediği şehir..Siyonizmin ve emperyalizmin mazlumları yaktığı şehir... Ama Kudüs, zalimlerin devrileceği inkılâbı bekleyen şehir...

Kudüs bizim için Peygamberler diyarıdır. Hz. İbrahim orda, Hz. İshak orda, Hz. Yakup orda, Hz. Süleyman orda, Hz. Sare orda... Dolayısıyla Kudüs, bir Peygamberler diyarı.

Kudüs insanlığın ortak yeridir. Şimon Perez’e sorarlar. Kuran sizin devletinizin yıkılacağını söylüyor. Ne dersiniz derler O dediğiniz Müslümanlar gelsin düşünürüz

Şimdi ortada bir vakıa var. İsrail va’d edilmiş toprakları oluşturmak için adım-adım ilerliyor. Filistin işgal altında, arkasını USA var söz dinlemiyor. Kan ve gözyaşı bitmiyor bu durumu nasıl anlayacağız? İsrail’in zevali mümkün mü?

Önce bu olaylar bizi terbiye ediyor, korkuları yeniyor insanlar, Kudüs ortak değer olduğu için bir olmamızı sağlıyor. İsra Suresinin 4.ayeti ve sonrası bu zevali bize haber veriyor. İsrail oğulları tarihte iki defa bozguna uğradıklarını bildirir, bozgunculuk yaparlarsa gene aynı akıbeti uğrayacaklarını 7. ayet haber veriyor.

İsrail sonunu hazırlıyor çünkü zülüm ile âbad olunmaz atasözümüz var: “Zulüm ile abad olanın, ahiri berbat olur” Şimon Perez gibi düşünüyorlar o kadar mağrurlar ki kendilerini daha önce gelen Selahaddini Eyubi’lerin gelmeyeceğini inanıyor. Ama öbür taraftan Büyük savaş için hazırlanıyor. Armageddon gününü biliyor ve inanıyorlar.

Onlarda büyük bir savaş çıkacağını biliyor ve inanıyorlar Armageddon; sözcük olarak İbranice de “Megiddo Dağı” anlamına gelmektedir. Dini kaynaklara göre Dünya’nın sonuna doğru olacak olan son savaştır.“Kâfir olanlara de ki: Yakında mağlup olacaksınız ve cehenneme sevk olunacaksınızdır. O ne fena bir yataktır?” 3,12

İslam'ın peygamberleri olan Hz. Davud ve Hz. Süleyman şehre damgasını vurdu. Tarih boyunca Firavunlar, Nemrutlar ve onların izini sürdüren zalim ve tağutların anıt yapıları, Allah'a karşı küstahça böbürlenmelerini ele verir. Tağutlar anıt yapılarını en yüksek tepelere yaparlar. Tağutların mütehakkim edaları yapılarına yansır.

Tevhit ve adalet ehli peygamberlerin yapılarıyla, tağutların yapıları arasındaki fark zihniyet farkıdır. Hz. İbrahim'in Kâbe'sinin vadinin en dibinde, çukur bir yerde olması boşuna değildir. Kâbe mimarisinin verdiği mesaj, insanın Allah'a şükürden bile aciz olduğunun mesajıdır. Kudüs'ün kalbi olan Mabed'in verdiği mesaj da aynıdır. İki “melik peygamber” eliyle yapıldığı halde “Ben insan eseriyim” diye haykırır. İkisi de kulları kula kul etmek için değil, kulları Allah'a kulluğa çağırmak için yapılmışlardır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ETRAFI MÜBAREK KILINAN ŞEHİR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları