etiler poyrazoğlu otomotiv

Esnaflar, Kıdem ve İhbar Tazminatı Öder mi?

Mehmet BENZER

21-05-2019

4857 sayılı İş kanunun "İstisnalar" başlığı 4. maddesinin (ı) bendi gereği 507 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanununun 2. maddesinin tarifine uygun üç kişinin çalıştığı esnaf işyerleri İş Kanunu' na tabi değildir. Dolayısıyla Esnaflar İş Kanunu' na tabi olmadıklarından söz konusu kanunda yer alan ihbar ve kıdem tazminatını ödeme zorunlulukları yoktur. Ancak Esnaflar Borçlar Kanunu' na tabi olduğundan; ihbar önel süresi kullandırmadan bir çalışanı işten çıkartmaları halinde, Borçlar kanunu hükmünce ihbar tazminatı ödemek zorundadırlar.

Kıdem tazminatı İş Kanununa tabi çalışanlara verilen bir hak olduğundan, iş sözleşmesinde hüküm yoksa, işçi istifa etse de, işten de çıkarılsa kıdem tazminatı ödenmez.

Borçlar Kanunu’na göre Hizmet sözleşmesi; bildirimin diğer tarafa ulaşmasından başlayarak, hizmet süresi

1 yıla kadar sürmüş olan işçi için 2 hafta,

1 yıldan 5 yıla kadar sürmüş işçi için 4 hafta,

5 yıldan fazla sürmüş işçi için ise 6 hafta sonra sona erer.

Yani işçisini işten çıkarmayı düşünen Esnafların, Borçlar Kanununda öngörülen ihbar sürelerini gözetmesi ve buna göre çıkış işlemini yapması yararlarına olacaktır.

SSK’ dan emekli olmanız daha avantajlı

05.10.1967 doğumluyum. İlk defa 02.04.1990 tarihinde SSK’ lı olarak çalışmaya başladım ve 1990-1994 yılları arasında toplam 1460 gün SSK hizmetim bildirildi. Sonrasında ise 2005 yılında kendi şirketimi kurdum ve o tarihten bu yana yönetim kurulu üyesi olarak Bağ-Kur kapsamında hizmetlerim bildirilmekte olup bugün için 4978 günüm var. Ne zaman emekli olurum? *Ali CEM

Ali Bey Merhabalar. SSK' dan emekli olabilmek için 52 yaş 5525 gün şartlarına tabisiniz. Yani 52 yaşını dolduracağınız 05.10.2019 tarihinde emekli olabilirsiniz. Ancak son 3,5 yıl şartı gereği SSK kapsamında emekli olmanız mümkün değildir. 2005 yılından bu yana Bağ-Kur’ lu olduğunuz için Bağ-Kur kapsamında emekli olmak zorundasınız.

Bağ-Kur’ dan emeklikte ise 57 yaş 9000 gün şartına tabisiniz ancak hizmetleriniz bu şekilde bildirilmeye devam ettiğinde 57 yaşınıza geldiğinizde 9000 günü dolduramayacağınızdan yine emekli olamayacaksınız. En erken 2027 yılında emekli olabileceksiniz.

Bizim size tavsiyemiz “kurucu ortak” olduğunuz şirketinizdeki yönetim kurulu üyeliği görevinden istifa etmeniz ve kendi şirketinizden 1261 gün daha SSK’ lı olarak hizmet bildirerek 27.10.2022 tarihinde emekli olmanızdır.

“Çalışma Hayatı” ve “Emeklilik” ile ilgili sorularınızı mehmettbenzer@hotmail.com adresine gönderebilirsiniz…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Esnaflar, Kıdem ve İhbar Tazminatı Öder mi?
Mehmet BENZER - Diğer Yazıları
Bütün Mehmet BENZER Yazıları