poyrazoğlu otomotiv etiler

ESARETİN BEDELİ

Tarık Barbaros Pilevne

27-04-2017


“Suçun ne?”

“Suçsuzum!”

“Burada herkes suçsuzdur, neden geldin?”

“Karımı öldürmekten”

“Öldürdün mü?”

“Hayır!”

Andy, cezaevi kitaplığına verilir. Kitaplar arasında eline geçen bir plağı dâhili hoparlörden tüm cezaevine yayımlar. Avluda dolaşan, atölyede çalışan, hücrelerinde yatan mahkûmlar bu sihirli müziği donakalıp dinler ve bir an için kendilerini özgür hissederler. Yapılan, çok büyük bir suç ve alışılmadık bir eylemdir. Cezaevinin Rüşvetçi Müdürü Norton, Başgardiyan ve diğerleri yayın odasının kapısına yığılır. Kilitli olan kapının camını kırarak içeri girerler. Hücreye gönderilir, onbeş gün yatar, çıktığında diğer mahkûmlarla birliktedir yemekhanede:

“Maestro, bize başka hangi müzikleri dinleteceksin?”

“Mozart’tan daha iyisini bulamam.”

“Zor günler geçirdin, hücredeki 15 gün bir yıla bedeldir.”

“Önemli değil, içerdeyken Mozart benimle birlikteydi.”

“Plaklarını yanına almana izin mi verdiler?”

“Hayır, kafamda ve yüreğimdeydi ezgiler. Beni taş duvarlar arasına atabilirler ama bir şeyi yok edemezler, umudu!”

“Burada umut tehlikeli bir şeydir Andy, çok tehlikeli, der yaşlı zenci.”

“Umut iyi bir şeydir, bütün iyi şeyler gibi umut da ölmez.”

Andy olağanüstü bir muhasebecidir ve onun bu yeteneğini öğrenen Cezaevi Müdürü, kara paralarını aklamak yolunda tehdit ve işkenceyle kullanır onu. On dokuz yıl boyunca hücresinin duvarını kazar Andy ve bir gece kanalizasyona ulaşarak kaçar cezaevinden. Müdürün paralarını sahte evrakla bankalardan çeker ve Meksika’da Pasifik sahilinde bir kasabaya yerleşir. Hayalindeki kulübe ve tekne onu beklemektedir. Çünkü Pasifiğin hafızası yoktur. Bu sözü yaşlı dostuna cezaevinde sıkça söylemiştir. Kirli paraların hesaplarını tuttuğu ajandayı ise bir gazeteye postalar, rezalet manşetten yayımlanır. Ertesi gün Federal Büro Elemanları cezaevindedir. Başgardiyan tutuklanır, Müdür odasında intihar eder. Yaşlı zenci dostu ise müebbede mahkûmdur, mahkûmiyetinin kırkıncı yılı dolduğunda bir komisyon önünde sorgulanır:

“Islah oldun mu?”

“Burada kimse ıslah olmaz, bunu siz de biliyorsunuz. Bana bunu sormak için maaş aldığınızı da ben biliyorum.”

“Pişman mısın?”

“Suçu işlediğimde genç bir çocuktum. Bugün imkânım olsa o genci karşıma alır, yaptığının doğru olmadığını söylerdim. Fakat artık o çocuk yok, karşınızdaki yaşlı adamla yetineceksiniz.”

“Özgür olmak istemiyor musun?”

“Fark etmez, elinizdeki kâğıtları imzalayın ve gidin!”

Komisyon yaşlı mahkûmu özgür kılar. Bir süre markette çalışan adam, her defasında çişe gitmek için patronundan izin ister. Çünkü kırk yıl boyunca izinle gitmiştir tuvalete. Günler geçer, Sürekli Andy'yi düşünmektedir. Sonunda arkadaşına ulaşmak için yola düşer ve onu sözleştikleri yerde bulur.

Film, okyanus sahilinde iki adamın kucaklaşmasıyla sona erer. Yaşlı adam dostuna sarılırken onun kulağına fısıldar: “Umut iyi bir şeydir Andy”

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ESARETİN BEDELİ
Tarık Barbaros Pilevne - Diğer Yazıları
Bütün Tarık Barbaros Pilevne Yazıları