poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

EN GÜZEL HASTALIK . . .

Gülistan ÇÖVÜT

17-01-2018

‘’Gülümsemenin parasal değeri yoktur. Satın alınmaz, ödünç verilmez, dilenilmez, çalınmaz ama verilmedikçe hiç alınmaz.’’

Geçtiğimiz günlerde internette bir video izlemiştim. Aslında bu yazının çıkış fikri de o videodan sonra oldu. Video bir metroda çekiliyor. Herkes mutsuz, uykusuz, kimisinin sağlık problemi var, kimi sevgilisinden ayrılmış, kiminin belki maddi problemleri var, kimisi de sinirli. Deney için biri metroya biniyor, belirli bir süre sonra gülmeye başlıyor. O’nu görenler de haliyle gülmeye başlıyorlar ve metronun içerisinde bir süre sonra kahkahalar duyuluyor ve deney sonucu anlaşılıyor ki; bulaşıcı olan mutluluk; minik bir gülümsemeyle başlıyor. Çünkü içten olan herşey doğru ve hayat bunu anlıyor, haliyle ona göre karşılık veriyor. Gülümsemek; insan duygularının en güzelidir. Etrafınızda somurtkan, üzgün, sürekli şikayet eden insanlar ister misiniz? Peki ya gülmekten hiç anlamayan, sürekli gülmek yerine üzülmeyi ve herşeyin olumsuz yönünü görmek isteyen insanlar olsa arkadaşlarınız, mutlu olur musunuz? Bence cevabınız hayır. Çünkü eğer bugün bu yazının bu kısmına kadar gelmişseniz; gülmenin önemini ve bunun ne kadar keyifli olduğunun farkına çoktan varmışsınız demektir. Gülmek insana güç verir. Eğer çevrenizde gülümseyen insanlar olursa daima başarılı olursunuz. Gülmek ve gülümseyen insanlarla aynı ortamda olmak insana güç verir, çünkü gülümsemeyi bilmeyen kişiler kendi yarattıkları bu olumsuz dünyaya sizi de çekmek isterler. Kimisi de başarılı olur, benden söylemesi.

Oxford Üniversitesi bilim insanlarına göre kahkaha, yalnızca mutlu olmamızı sağlayan endorfinin salgılanmasına yol açmıyor, aynı zamanda ağrıyı da azaltıyor. Bu etki gülme esnasında ciğerlerden dışarıya verilen hava nedeniyle oluşuyor. Ne derler bilirsiniz “ kahkaha en iyi ilaçtır.” Niçin güldüğümüzü, bebekleri güldüren şeyleri, gergin olduğumuzda neden güldüğümüzü anlamaya çalışmak için çalışmalar yapıldı. Bunların sonucunda gülmenin evrensel olduğu kanıtlandı. Gülmek bütün dillerde aynı şekilde anlaşılıyor. Peki gülmek hakkında daha başka neler biliyoruz? Grup halinde gülmek ekip ruhunu canlandırır, insanlar arasındaki ‘biz’ duygusunu geliştirir ve grup içindeki üretimi arttırır.

Kahkaha atmak bastırılmış duyguların dışa vurumunu ve kişinin deşarj olmasını sağlar.

Başkalarıyla beraber olduğunuzda, yalnız olduğunuzdan 30 kat daha fazla gülersiniz. Gülmenin bulaşıcı olduğunu söyleyenler haklı!

Sık sık ve içten gülmek vücudunuzun hastalıklarla mücadele etmesine yardımcı olur. Gülmek vücudunuzdaki kortizol seviyesini düşürerek stresinizin azalmasına yardım eder.

Gülmek oldukça iyi bir egzersiz! Güldüğünüzde, yüzünüzdeki, midenizdeki ve diyaframınızdaki kaslarınızı güçlendiriyorsunuz. Spor salonunun yerini almaz, ancak biraz gülmek vücuda iyi gelir.

Günlük hayatınızda vücudunuzu sağlıklı tutmak için içten gelerek 15 dakika güldüğünüzde 40 kalori yakmış olursunuz. Diyet mi? Gülmeye başlayın!

Yapılan çalışmalara göre 15 dakika gülmek ömrünüzü 2 gün arttırabilir. Gülerek uzun yaşayabilirsiniz!

Sabahları kahve içmeyi sevmiyor musunuz? Hiç sorun değil. Uyandıktan kısa bir süre sonra gülmek vücutta bir fincan kahveyle benzer etkilere neden oluyor. Yarın sabah kalktıktan sonra gülmeyi deneyerek ve nasıl canlandığının farkına var!

İster inan ister inanma ama gülmenin de bir bilimi var. Gülme bilimi ve gülmenin vücuda etkileri Gelotoloji olarak adlandırılmaktadır.

Dünyadaki gülen tek varlık insan değildir. Belirlenmesi zor olsa da bazı hayvanlarda da gülme benzeri bir davranış vardır. Hayvan dostlarınızı izlemeye başlayın. Sonunda size gülümseyebilirler.Çocuklarla ve yetişkinlerle yapılan çalışmalara baktığımızda çocukların yetişkinlere oranla 3 kat daha fazla gülme eğiliminde olduğu bulunmuştur. Bir çocuk gibi düşünün ve kendinizden biraz zevk almayı öğrenin!

Bir insan günde ortalama 13 kez gülüyor ancak bu gülmelerin çok az kısmı şaka veya kasti olarak yapılan gülümsemeler. Çoğu zaman tesadüf olan ve komik olması planlanmayan şeylere gülüyoruz.

Gülmek, bireyler arasında anlık bir bağ oluşturabilir. Bir grup olarak ya da başkasıyla birlikte güldüğünüzde, bu insanlarla doğal bir bağ kuruluyor ve yeni insanlar etrafında olmaktan kaynaklanabilecek sosyal stresin bir kısmını hafifletmiş oluyor.

Çocukların yetişkinlerden daha fazla güldüğünün belirlendiği gibi anket sonuçlarına göre de kadınların erkeklere göre gülmeye daha eğilimli oldukları saptanmıştır.

Yapılan çalışmalar bireylerin arkadaş bulma kriterlerinden biri olan dış görünüşten daha üst sırada çekici gülümsemenin olduğunu gösteriyor.

Gülmek gerçekten bulaşıcıdır. Televizyon şovlarında neden komik bir andan sonra sık sık kahkaha sesi oynattıklarını merak ettiniz mi? Aslında gülmenin kaynağının nerede olduğunun bir önemi yok. Onu duymak bile bizi güldürmeye yeter.

Gülmenin zihin ve beden sağlığına faydaları ise şunlar:

Stres ve gerginlik azaltıyor

Vücudun ağrı toleransını artırıyor

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Depresyonla savaşıyor.

Öyleyse gülümseyebilmek için;

  • Her şeyin İyisine Sahip Olma İsteğinden Vazgeç
  • Hayatı Kontrol Etme İsteğinden Vazgeç
  • Kendini Suçlamaktan Vazgeç
  • Düşüncelerinle Tartışmaktan Vazgeç
  • Başkalarıyla Karşılaştırma Yapmaktan vazgeç
  • Başkalarını Etkileme İsteğinden Vazgeç
  • Şikayetten ve Söylenmekten Vazgeç
  • Geçmişten Vazgeç

Ve en önemlisi de ‘’başkaları ne düşünür ‘’ fikrinden vazgeç! Bizim için başkalarının ne düşündüğü önemlidir. Eğer bir hayalimiz varsa genellikle başkalarının fikirlerini almak isteriz. Ama bazen bunun ötesine geçeriz. Diğer insanlar hayatımıza müdahale eder. Bu ise mutsuzluğumuzu arttırır. Şöyle düşünün onların hayatlarına müdahale etmenize ne kadar izin veriyorlar. Neredeyse hiç değil mi? Senin hayatın sadece sana ait. Mutlu yaşamakta özgürsün...

Hep mutlu olmanız hep gülümsemeniz dileğiyle

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EN GÜZEL HASTALIK . . .
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları