poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

EN ÇOK KİMİ ELEŞTİRİRİZ?

Hüseyin Güdücü

29-03-2018

Her insanın bir kişiliği vardır. Kişilik, insana ailesi ve sosyal çevresi tarafından verilir. Verilme amacı, bireyin ailesine faydalı, çevre ve toplumla uyumlu olmasıdır. Bu amaçla çocuğa ne yapacağı, ne yapmayacağı, kime karşı nasıl davranacağı, hatta ideolojik görüşü bile öğretilmiş olur.

Aileler kendi bilgi ve görgülerine göre, çocuklarını kendi beklentilerine uygun olması için eğitiyorlar. Toplumda muhafazakarlar, modern görüşü benimseyenler, etnik ve bölgesel farklılıklar, din ve mezhep farklılıkları gibi, pek çok ayrı yapı var. Herkes kendi doğrularını çocuklarına benimsetiyor. Böylece toplumda farklı farklı kişilikte insanlar oluşuyor.

Farklı çevreler tarafından, farklı kişilik giydirilmiş insanlar, toplumda birbirini görüyorlar. Örneğin; biri, kendisi için zinhar yasak, ayıp, günah olan şeyleri, rahatlıkla yapan birini görüyor. Bir başkası kendisi için asla giyilmez giysileri, giyeni görüyor. Bir diğeri, ciddi bir insan, cıvık birini görüyor veya kederli bir insan, neşeli birini görüyor vb. Kendinden farklı birini gören insanın, ilk yaptığı şey, kendini sorgulamaktır. Bir başka deyişle farklı olan, bireye kendini sorgulatır.

Kendini sorgulayan insanın kafasında şu sorular belirir, ‘Ben böyleyim ama o farklı. Bana herkesin benim gibi olması gerektiği öğretildi, oysa başka türlü olmak da mümkünmüş. Acaba benimki mi doğru, onun ki mi? Ben yine aynı mı kalayım, yoksa değişeyim mi? ’

Ne güzel, kendinden memnun, mutlu mesut yaşayan insanın, ‘Kendi yolumdan ayrılmalı mıyım?’ diye, kafasına bir şüphe düşmüştür. Bu şüphe, belirsizlik ve çaresizlik hissi doğurur ve KİŞİ, kendine güvenini, inancını zedeler. Güveni ve inancı zedelenen insan strese girer.

İnsan kendini strese sokanı sevmez ve eleştirir. Bu eleştirinin amacı, kendi yaşam tarzını savunmaktır. Eleştiririn esas nedeni, ötekinin yanlış olduğunu, kendi yolunun doğru olduğunu kendine anlatma çabasıdır. Demek ki eleştiren, kendi durumunu yüceltme derdindedir. Eleştiriye bu gözle bakarsak, eleştirinin, zavallı bir savunma olduğu anlaşılır.

Peki, farklı insan gören, herkes kendinden şüpheye düşer mi?

Kendinden emin olanlar şüpheye düşmez. O zaman, kendinden emin olmayanlar, farklılıklardan rahatsız olurlar. Bugün yaşanan farklılıklara tahammülsüzlük büyük oranda buradan kaynaklanmaktadır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EN ÇOK KİMİ ELEŞTİRİRİZ?
Hüseyin Güdücü - Diğer Yazıları
Bütün Hüseyin Güdücü Yazıları