poyrazoğlu otomotiv etiler

EMOJİ

Ela BENLİ

17-07-2019

Teknolojinin son 20 yılda aldığı hızlı devinim günlük hayatımızı da oldukça hızlı şekilde değiştirmeye devam ediyor. Artık geldiğimiz noktada öyle uzun uzun cümleler kurmaya, büyük laflar etmeye de gerek kalmadı. Yani mesajlarda Türkçe yazımın yerini artık emojiler yer aldı. Artık çoğumuz duygularımızı ve düşüncelerimizi karşı tarafa kısaca emojiler ile anlatıyoruz. Aslında bir noktada da Türkçe yazımı unuttuk. Arkadaşımızla bir kahve içmek istediğimizde üzerinde dumanlar tüten bir fincan gönderiyoruz ya da sevgilimize onu çok sevdiğimiz söylemek istediğimizde bir demet gül yolluyoruz. ":))))" işaretinin bile devri geçti diyebiliriz artık. İşte kısacı bir emoji hikayesi sizlerle.

Bugün Dünya Emojiler Günü. 2014 yılından bu yana her yıl 17 Temmuz tarihinde resmi olmasada kutlanan Dünya Emoji Günü'nün olmasının sebebi ise, takvim emojisinde 17 rakamının yazmasıdır. Emojinin babası Japon Shigetaka Kurita’dır.

90’lı yıllarında sonunda Kurita, bir gün sokakta yürürken insanların hemen hemen her şeyi bir nesne ya da mimik vasıtasıyla anlattıklarını ve karşı tarafla iletişim kurduklarını fark ediyor. Bu fikirden yola çıkarak küçük resimler çizmeyi ve bunları online ortama aktararak duygularımızı daha kısa ve net şekilde ifade edebileceğimizi düşünmeye başlıyor. Fikir doğru, ancak iş uygulamaya gelince önceleri biraz zorlanıyor. Çünkü sevgi, kızgınlık, şaşkınlık gibi ifadeleri anlatmak kolay ancak daha karmaşık duyguların resmedilmesi O’nu çok zorluyor. Kurita, hava durumunu, Çin karakterlerini ve sokak levhalarında kullanılan sembolleri kullanan Manga’dan (*Manga; çizgi romanlarda kullanılan Japon çizim sanatı) ilham alarak, ilk 180 emojiyi, kentteki insanları gözlemleyerek oluşturmuştur.

Emojiler hayatımıza girdi ancak uzun uzun yazmayalım diye Türkçe yazımı da birazcık unuttuk galiba. Aslında yaptığımız büyük bir hata gibi görünüyor.. Zamandan kazanalım derken, çok büyük bir değerimizi kaybettiğimizin farkında değiliz. Ama yine de herkes kendi fikrine göre hareket eder… Örneğin bir selam yazmak, nasılsın demek bile artık emojilere bağlı.

Peki EMOJİ nedir?

Emoji, “E, Japoncadaki resim kelimesini temsil ediyor. Moji ise karakteri. Yani kısaca Resimli Karakter.” Unicode 9.0 paketi olarak da anılan emojiler hayatımızı renklendirmeye devam ediyor.

Emojilerimizden sizlere işte bazı örnekler:

Öncelikle duygusal başlayalım ama sevgi, öpücük ve güller olmasın. Mesala annelik olabilir. Hamilelik haberi için kullanılabilecek en güzel dijital yollarından biri de emojidir.

Dans gibisi var mı? “Akşam dışarı çıkalım mı” yerine dansçı kadın emojisi ile ifade etmek istiyoruz aslında.

Hasta olduğumuzda ifade etmenin belki de en keyifli yolu Emojiler.

Pinokyo karakter sayesinde yalan söylemek kolay olmayacak! Ya da belki de daha mı kolay olacak? Yalan söylediğinizi karşınızdakine bu şekilde ifade ederseniz, sizi affetmesinin daha kolay olacağı kesin gibi.

İşte bunun gibi pek çok konularda hayatımıza renk katan ancak bir yerde de Türkçe yazımı unutturan Emojiler. Söz çoktan uçtu, onun yerini maalesef yazı almıyor. Beden dilimizi veya konuları anlatmak için daha çok emojiler kullanıyoruz. En son ne zaman birine mesaj gönderirken emoji kullanmadan gönderdiniz? Özellikle yakın arkadaşlarla keyifli konular konuşurken sohbeti daha sempatik hale getirmek için her cümlenin sonuna bir emoji koymuyor muyuz? Bu herhangi bir mesajlaşmada da, kendimizi kelimelerle ifade ederken güçlük çektiğimizde de ya da utandığımızda da kullanmıyor muyuz?

Ama ben yine de bir noktaya değinmek istiyorum. Türkçe yazımdan asla vazgeçmeyin. Emojiler zaman kısaltır diye düşünmeyin.. Ne kadar Türkçe’yi kullanırsanız. Hayatınızdaki değerlerinize o kadar sahip çıkmış olursunuz.

Emojileri de hayatınızda bulundurun ancak asla değerlerinizi yitirmeyin. Sizlere güzel Türkçeli günler, bol emojili mesajlar dileğimle mutlu ve huzurlu kalın.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EMOJİ
Ela BENLİ - Diğer Yazıları
Bütün Ela BENLİ Yazıları