etiler poyrazoğlu otomotiv
17 Şubat 2020 Pazartesi

‘Egzersiz Sonrası Beslenme'

Gülnur PÜRDİK

09-02-2019

Sağlıklı yaşam tarzını benimseyenlerin ve fit yaşamı tercih edenlerin yol arkadaşları, beslenme ve spor ikilisidir. Bu ikilinin uyumunun sağlanması egzersiz sonrası kasların onarımı, kas tonusunun dengeleme ve bir sonraki egzersize kadar vücudun hazırlanması açısından önemlidir.

Kilo kontrolü programı içerisinde olan kişilerin yaptığı en büyük yanlış, yapılan egzersiz sonrası ana öğünlerde ve ara öğünlerde çok fazla kısıtlamaya yapılmasıdır.

Neden egzersiz sonrası beslenmeliyiz?

Kas yıkımının azaltılması : Egzersiz sonrası beslenme uygun sürede gerçekleşmez ise kaslar toparlanmak için gerekli enerjiyi kendi dokusundan karşılar.

Sıvı kayıplarının yerine koyulması : 1 gram kas kaybı 3 katı kadar sıvı kaybı oluşturur.

• Karbonhidrat depolarının yeniden doldurulması ile hızlı toparlanmayı destekler,

• Vücudu onarmak, protein sentezini artırmak amacıyla egzersizden 30-60 dakika içerisinde ihtiyaç olan karbonhidrat ve protein kompleksi karşılanmalıdır.

Tercih edilen sporun şiddetine göre, değişmekle birlikte egzersiz öncesi beslenmede ana öğün yapılacak ise 3-4 saat öncesi olmalıdır. Hafif bir ara öğün ise 1 saat öncesinden tüketimi yeterlidir.

Araştırmalara göre spor öncesi tüketilen öğünde kırmızı pancara yer verilmesi performansı ve yağ yakımını artırdığı gözlemlenmiştir. Sağlıklı bireyler üzerinde yapılan çalışmalardan elde edilen başka bir sonuca görede spor öncesi tüketilen kahvenin yağ yakımına, spor sonrası tüketilen kahvenin ise kaybedilen gücün geri kazanılmasına destek olduğu gözlemlenmiştir.

  1. hemen sonra 1-2 porsiyon meyve; genellik kas kramplarını önlemek amaçlı magnezyum içeriği yüksek olan muz tercih edilebilir. Buna ilave süt ve tarçın vücuttaki yapım sürecini dengeler.

Egzersizden sonra ana öğünlerinizde yine protein ve karbonhidrat kişinin yaptığı aktivite düzeyine, kilogram başına alması gerekene göre hesaplanarak tüketimi önerilir. “Spor yapıyorum ama kilo veremiyorum” diyenler mutlaka bir beslenme uzmanından danışmanlık almanızı tavsiye ediyorum. Beslenme kişiye özeldir. Yazımı sağlıklı bireyler için spor öncesi tüketebileceğiniz bir tarif vererek sonlandırmak istiyorum.

Ayrıntıları gulnurpurdik@hotmail.com e-mail adresinden bana ulaşarak konuşabiliriz. Görüşmek üzere, hoşçakalın...

Spor Öncesi Alternatif Ara Öğün

• 1 Orta boy muz

• 2 Yemek kaşığı yulaf ezmesi

• 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi

• 1 su bardağı önceden hazırlanmış buz dolabında soğutulmuş filtre kahve

• 1 su bardağı yarım yağlı soğuk süt, tüm malzemeleri blenderden geçirilir. Spordan 1 saat önce tüketilir. Afiyet olsun...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - ‘Egzersiz Sonrası Beslenme'
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları