3 Haziran 2020 Çarşamba

EĞİTİM VE ÖĞRETİM

Mustafa Örki

04-07-2019

“O Kur’anı öğretti” Rahman/55,1

Rahman olan Allah insana öğrenme kabiliyeti verdi. Sonra tam otuz bir kere tekrarlanan bir ayette ise. Rabb’ınızın hangi ni’metlerini inkâr edebilirsiniz” der. İnsan olmanın ilk yolu öğrenme yeteneğinidir. Öğrenme ve öğretme bir ni’mettir, eğitimin amacı ise iyi insan yetiştirmektir

İnsan neyi öğrenecek? Merhameti O Rahman ya merhamet sahibi, insan merhameti yönü ihmal edilirse kan dökücü ifsat edici olur, beşer olarak kalır insan olamaz. Eğitim ve öğretim verenler kendileri şefkat ve merhamet sahibi olacaklar ki merhamet edilsinler.

Hicret sonrası Medine de Suffe Mescidi Nebinin arka tarafı eğitim ve öğretim için kullanılmaya başlamış idi. Camiler daha sonra eğitim yuvaları oldu, Emeviler-Abbasiler Selçuklular zamanında Medreseler kurumsallaştı. İslami eğitim ve öğretimin talim ve terbiyenin maksadı iyi ahlaklı erdemli insan yetiştirmektir. Peki, ne yapılmalı?

Tedebbür: muradı ilahiyi anlamak için arka planı üzerinde derin derin düşünüp kendi gelecekleri için tedbir almıyorlar mı? İlim yolunda olanlar nasıl yanında mutlaka neden ve niçin sorusunu sormaları gerekirken, maalesef büyükler bilir dediler âkibet hiç de iyi olmadı

İslam geleneği içinde iki esaslı kurum Medrese ve Tekkeler zaman içinde işlevlerini kaybetmiş kendilerini yenileyememiştir. Benim oğlum Bina okur, döner döner yine okur sözü Medreseler içindir. Kur’anı okur ezberler hafız olur çok azı hariç ne diyor bu okuduğum diye sormaz. Tekkeler ise “Gassal elinde meyyittir. Ve sonra işi el kadar ekmek ve hasır kendisine yeterlidir. O kendini feth etmekle meşguldür. Ne zaman biteceği belli değildir.

Moritanya’da iki kişiden bir hafız ama Fransa’nın sömürgesidir bu ülke. Kaderimiz böyle diyorlar ve mücadele etmeyi bırakmışlar. Neden biz böyleyiz nasıl bu bâdireyi atlatabiliriz sorusunu sorsalar çıkış yolunu bulacaklar ama sormuyorlar. Ana dilleri Arapça okuduklarını anlıyorlar, resmi Arapça yanında Fransızca.

Son dönem dava ve fikir adamlarımızdan Mehmet Akif ve Aliyeizzet Begoviç eğitim kurumlarımızın merhamet ayağı olmaktan uzaklaştıklarını söylerler. Medrese ve Tekkelere eleştirirler çare olarak neden ve niçin sorularının ders olarak konulmasını isterler.

Bugün değişen bir şeyin olması için nasıl sorusu yanında neden ve niçin sorularını sormak lazım. Yoksa kan ve gözyaşı coğrafyamızdan eksik olmayacaktır. Bir türlü şuurlu davranışımız gerçekleşmeyecektir.

Nasıl namaz kılacağız? Oruç tutacağız sorusu yanında neden ve niçin bu ibadetleri yapacağız sorusunu sormadan cevap bulmadan kaliteyi artıramayız. 4 Temmuz 2019

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - EĞİTİM VE ÖĞRETİM
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları