poyrazoğlu otomotiv
23 Mayıs 2019 Perşembe

DÜNYA VE AHİRET SAADETİ

Mustafa Örki

09-08-2018

“Rabbimiz! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver.” Bakara/2,201.

Asrı saadet bir dönemin değil bir başlangıçtır, müslümanlar zaman oldu bu güzelliği iyileştirdiler, zaman oldu geri gittiler. Bugün gene bir fırsat var ve şartlar bizi zorluyor. İyi olacağız inşallah

İnsan bu dünyaya sürgün olarak gönderilmemiştir, dünyaya çile çekmeye de gelmemiştir. “Hanginiz daha güzel amel/iş yapacağını belirlemek için sizi imtihan etmek için ölümü ve hayatı yaratan O’dur” Mülk/67,2. Evet, imtihan olmaktadır, bu süreçte çalışmak-istikamet olmya çalışmak asıldır. Başarılı olmaktan ziyade yolun doğru olması asıldır. İmtihanı doğru anlamak esasdır.

İslam dünya ve ahiret saadetini hedef alır, mutlu olmayı ölüm ötesini ötelemez Kuran insana “ Dünydaki nasibinide unutma” Kasas/28,77 der. Dünya ahiret dengesini esas alır.

23 Yıl içinde peygambermiz (sav) bu dini tebliğ etti, yaşadı ve vefat etti. Hz . Ebu Bekir (ra) vefat ettiğinde alnından öper ve der ki; “Allah’ın elçisi! Sağlığında güzeldin, ölümünde de güzelsin” dedi (İbn Hişâm, II, 655-656) yani O’nun vefatı hayatı kadar güzeldir, vefat ederken huzurluydu.

Peygamber (sav) hayatı boyunca herşeye rağmen mutlu idi, onun güleç yüzlü olması

onun sünnetlerden birisidir. bir hadisi şerifte peygamberimiz (sav)“ Din kardeşinin yüzüne gülümsemen sadakadır” buyumuşlar. (Tirmizî Birr 3). Kendisi güler yüzlüdür tebessüm sadakadır diyor ve güler yüzlü olmayı, tebessümü sözleri ile teşvik ediyordu.

Bir insanın tebessüm içinde olması için nedenleri olmalıdır. Hayat her zaman toz-pembe değildir. O zaman Hz. Muhammed (As) bunu nasıl başamıştır? Çünkü o her zaman Allah cc beraberdi. Bu beraberlik ona mutlu ediyordu. Güleç yüzlü oluşu yapmacık değil samimi, içinde bulunduğu hâlin ifadesiydi.

“Sana iyilikten her ne gelirse o da Allah’tandır, kötülükten de sana ne gelirse o da kendindendir” Nisa/4, 79. Uhut gününü hatırlayalım; Okçular tepeyi ganimat arzusuyla terk ettiler. Sahabe “Bu nedir? Sorusuna Rabbimiz kendi nefislerinizden” diyerek hatalarını göstermiştir. Uhut yenilgisi farklı şekillerde değerlendirilebilir.

Tüm bunlardan sonra islâmi olmayan hayat insana geçici olarak huzur-mutluluk sağlasa dahi geçicidir. Dünya hayatında imtihan olma gereği hayat ayni çizgide gitmez, eğer biz bunun farkında isek işimiz daha kolay olur.

Dünya ve ahiret mutlu olmak elimizde. Ama biz onu yanlış yerde arıyoruz, bu konudaki ahlakı bilgileri değersiz bulmak onlardan biridir. İnsan acıyı istemiyor, her acı bir doğum sancısıdır. Her acının içinde sevinç, her sevincin içinde acı vardır. Modern dünya zararlı alışkanlıkları öne sürüyor, hüzün dolu sonları göstermiyor. Alkol uyuşturucu ve benzerlerini reklam ediyor, özendiriyor.

İnsanı yaratan Allah’tır onun mutlu olmasını ister, ama insan bundan kaçarsa ve yanlış yolllarda ararsa mutlu olamaz, yalnız kalır.

Allah teala kullarını bilgilendiriyor, örnek insan elçi ile nasıl mutlu olacağının pratiğini gösteriyor, gerisi insanın tercihine kalıyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DÜNYA VE AHİRET SAADETİ
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları