poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

DUA

Mustafa Örki

14-06-2017

"Kullarım sana beni sorarlarsa, ben onlara yakınım. Beni yardıma çağıranın çağrısına cevap veririm. Onlar da benim çağrıma cevap versinler ve bana güvensinler ki olgunlaşabilsinler." 2/186 Ramazan ayı ibadet ve dua ayıdır, iftar sahur ve namaz-ezan duamız var. Dua etmek ibadettir biliyor ve inanıyoruz.

Dualarımızı Rabbimiz işitir karşılığını hemen veya sonra olmazsa ahrette verir. Hiç şüphemiz yoktur, insanız biz acele ederiz, duam kabul edilmedi der üzülürüz, ama yanlıştır. Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım isteriz dememizi Rabbimiz bizden istiyor. Ne isteyelim? O bize yardım ediyor “Hidayet” iste diyor.

“Allah’ım hidayet et, nimet verdiklerinin yoluna bizi ilet, ayrıca bir başka insanın hidayetine bize vesile kıl! Âmin Batıl olan tüm dinlerde, insana uzak olan Allah inancı vardır. Bu durumu oluşturanlar Allah'a uzanmak için bir aracı ararlar. Allah ile kendi aralarında aracı olacaklarına inandıkları değerlerin/kimselerin kendilerini kurtaracaklarını zannederler. Böylece artık hâşâ ön ilah gibi tüm dualarını da bu aracılara yaparlar. Fakat bu hakkında hiç bir delil olmayan bir durumdur ve bu tamamıyla şirkin tanımıdır.

"Dua ve İbadet ilişkisi" Dua, çağrıdır, küçükten büyüğe, aşağıdan yukarıya iletilen istek ve ihtiyaç anlamınadır. İbadetin asıl hedefi duadır, yani insan, Allah’a ibadet ederek bazı isteklerini elde etmek ister. Allah Teâlâ da dualarımızın kabulü için hem namaz kılmamızı, hem de sabırlı olmamızı emrederek şöyle buyurur: "Müminler! Sabır göstererek ve ibadet ederek yardım isteyin. Allah sabredenlerle beraberdir."2,45 Peygamberimiz "dua ibadetin iliğidir, dua ibadetin özüdür " Tirmizi Dua,1 Cenab-ı Hak şöyle buyurmaktadır; “De ki ben sadece Rabbime duâ ederim; ona kimseyi şirk koşmam.”72,20 Her şeyimizi borçlu olduğumuz ve her an muhtaç olduğumuz nasıl dua etmemiz gerektiğini bize öğreten Cenab-ı Hak'tır. İnsan yalnızca Allah'a kulluk eder ve güvenirse git gide artan bir olgunluk sahibi olacaktır. Anlaşılıyor ki oruç ile dua arasında sımsıkı bir ilişki bulunmaktadır.

Hazır oruçluyuz, Kuran’ımızı okuyor, şükrümüzü de ifa ediyoruz. Yani yukarıdaki ayette Allah’ın bizlerden istediği gibi biz ona karşılık veriyor, onun istediklerini yapıyoruz. Aynı zamanda şeksiz şüphesiz bir şekilde Ona güveniyoruz. O halde sıra bizde: Açalım ellerimizi Ondan isteyelim. Ondan karşılık bekleyelim. Ona yalvara-yalvara, için-için dua edelim. Onun istediği gibi: "Rabbinize için-için yalvararak gizlice dua edin. O, taşkınlık edenleri sevmez." 7,55

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DUA
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları