poyrazoğlu otomotiv etiler

DTO’DAN DENİZLİ’YE DOPİNG ETKİSİ 

Özkan TOKMAK

08-11-2017

Tekstil başta olmak üzere, mermer, kablo, tarımsal ürünler ve birçok alanda yaptığı ihracatla Denizli, ülkenin ekonomik dinamiklerinden birisi konumda. Buraya kadar her şey güzel. Ancak ülke ekonomisinde yıllardır 8’ncilik koltuğunda oturan Denizli, bir türlü de ilk 5 içerisine doğru büyümeyi sağlayamadı. Adeta patinaj yapar konumda kaldı. Yukarı yönlü ivmeyi sağlayacak dinamizmi ise, Denizli Ticaret Odası başlattı. Oda Başkanı Uğur Erdoğan’ın önemli katkısı ile oda, üretimde çeşitliliği sağlayacak, kaliteyi artıracak, ihracatta rakorlar kıracak yeni nesil girişimcileri, yani iş fikri olan herkesi bir okul misali yetiştirmeye başladı. Şuana kadar yüzlerce genç girişimci okuldan mezun olarak, iş dünyasına adım attı bile…

Denizli Ticaret Odası ile KOSGEB Denizli Merkez Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı” tüm hızıyla devam ediyor. Yüzlerce kursiyer yeni iş fikirleriyle DTO’nun kapısını çalıyor, eğitim alıyor. Eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerlere, KOSGEB kanalıyla hibe girişimcilik desteği sağlanıyor. Yani Denizli’nin yıllardır aşağı yukarı aynı olan ihracat rakamlarını yukarı taşıyacak, ekonomik büyümesine katkı sağlayacak yüzlerce yeni nesil girişimci yetiştiriliyor.

Denizli ekonomisine dinamizm katacak ve büyütecek bu projeye gönülden destekliyoruz. Bu konuda büyük emek harcayan DTO Başkanı Uğur Erdoğan’ın çabasını takdir etmemek elde değil. Yüzlerce girişimci iş dünyasına katıldığında, Denizli belki de hızlıca ülkenin en büyük ilk 5 ekonomisi içerisine girecek. Dünya genelinde Denizli’nin ihracatı artacak. Yeni girişimciler sayesinde yine binlerce kişi istihdam edilecek. İşsizlik oranlarının düşmesine katkı sunacaklar.

DTO’nun katkısı bunlada kalmıyor…

Denizlili iş adamları ellerinde çantalarıyla dünyada gitmedik yer bırakmıyorlar. Müteşebbis, girişimci yapılarıyla tuttukları işi koparmayı da biliyorlar. Bu noktada da yine iş dünyasına yönelik Denizli Ticaret Odası’nın büyük katkılar sunduğunu görüyoruz. Birçok ülkeye iş adamlarıyla birlikte çıkarma yapan DTO, yine yurt dışından gelen heyetleri Denizlili girişimcilerle buluşturuyor. Ciddi ticari bir köprü görevi görüyor. Böylesi desteklerle Denizlili iş adamlarının önünde engellerin bir bir aşılmasına önemli destek sunuluyor. Önemli olan ekonominin büyümesi, istihdamın artması. Sonuç olarak hem Denizli hem de Türkiye kazanıyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DTO’DAN DENİZLİ’YE DOPİNG ETKİSİ 
Özkan TOKMAK - Diğer Yazıları
Bütün Özkan TOKMAK Yazıları