poyrazoğlu otomotiv etiler

Dostluk Değişim

Asil Türk

06-10-2017

Rotary’in en önemli etkinliklerinden bir tanesi de ülkeler arası her yıl yapılan dostluk değişim programlarıdır. Bu kapsamda ege bölgesinden 9 kişi Amerika’nın Güney Kaliforniya bölgesindeki 5330 bölgenin davetlisi olarak 21.Nisan.2012 ile 5.Mayıs.2012 tarihleri arasında 2440 bölgenin Delikliçınar (Asil-Hanife Türk), Bodrum (Hatice-Metin Gür), Karia (Serkan-Münire Ceylan), Efes (Kökten Ulaş-Derya Birant) ve Karşıyaka (Özlem Koçanoğulları) Rotary Kulüplerini temsilen Amerika’daydık.

Rotary’in dostluk değişim programının amacı, adından da anlaşılacağı üzere ülkeler arası dostlukları geliştirmek ve ülkemizin yurt dışında tanıtımıdır. Program süresince farklı illerde yaşayan arkadaşlarımız ile birbirimiz ile yakın dostluklar kurduğumuz gibi, bize evlerini ve kucaklarını açan Amerika’lı dostlarımız ile de yakın dostluklar kurduk. Amerika’nın Dünya siyasetinden hoşlanmadığımı her zeminde ifade etmekten hiçbir zaman çekinmediğimi belirtmek isterim. Ancak, halklar arası ilişkiler, ülkeler arası ilişkilerden çok farklı. Bunu yaşayarak anlamak benim için apayrı bir deneyim oldu.

Bizleri havaalanından alarak evlerinde konuk eden, yaşadıkları bölgeyi tüm ayrıntıları ile bizlere tanıtmaya çalışan dostlarımızı unutmak mümkün değil. Gezi kapsamında Temecula da balon turu, kovboy filmlerinden görmeye aşina olduğumuz eski şehir gezisi, çölün yemyeşil bir hale dönüştürüldüğü Palm Springs kenti yakınlarında bulunan ve tamamen çöl olan Jasua Tree National Park içindeki çöl bitkileri, Dünyanın en yüksek teleferiği (800-2.600 m), golf alanları ve rüzgar enerjisi üreten yüzlerce rüzgar gülü, San Diego’da Midway Uçak Gemisi, Los Angeles’te Hollywood, Los Angeles Times gazetesi ve Rönesans Festivali, San Bernardinio ve Big Bear Gölü ve birçok müzeyi ziyaret ettik.

Bu süre içinde 6 ayrı Rotary Kulüp toplantısına katıldık ve sevgili Serkan’ın sunumu ile öncelikle İstiklal Marşımızı okuduk ve Atatürk, ülkemiz ve kentlerimizi tüm yönleri ile tanıttık ve şanlı bayrağımızı dalgalandırdık. 15-20 dakikalık sunumlar sonrasında sunumu dinleyen dostlarımızın Türkiye’yi daha yakından tanımak istediğini ve pek çoğunun ülkemize gelmek için istekte bulunduklarını gördük ve çok mutlu olduk. Evlerinde kaldığımız aileler ile kahvemizi içtik ve lokumumuzun tadına baktık. Türkiye ve Amerika üzerine uzun sohbetler ettik. Bu ayın sonunda 10 kadar dostumuz ilimize geliyor. Bu da bize yaptıklarımızın ne kadar doğru olduğunu gösteren bir kanıt olsa gerek.

Amerika’da ülkemizin genç nüfusundan ve son yıllarda dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduğundan bahsettiğimizde kulaklarına inanamadılar. Amerika’da şu kişi Amerikalı demek mümkün değil. Bizim gittiğimiz bölge batı yakası olması ve uzak doğuya yakın olması nedeni ile zenci nüfusu az, ancak uzak doğu kökenli çok fazla insan yaşıyor. Ancak, hepsi vatan olarak Amerika’yı benimsemiş, New York gibi doğu yakasında ise Afrika kıtasına yakınlıktan olsa gerek Zenci nüfusu yoğunlukta. Ancak, farklı ülkelerden olmaları onları ayrıştırmayıp birleştirmiş. Darısı bizim başımıza demeden kendimi alamadım.

Kaliforniya bölgesinde toplu taşıma sisteminin olmadığını gördük. Hemen herkes araç kullanıyor. Bu nedenle 16 yaşında gençlere ehliyet alma olanağı verilmiş. 5-6 şeritli otobanlarda en sağda bulunan ve car pool olarak tanımlanan hızlı şeritten gitmek için araca iki kişi binmesi yeterli. Toplu taşımayı araçta birden fazla kişinin olması olarak kabul edip, bu şekilde toplu taşımayı teşvik etmeye çalışmışlar. Nafaka borcunu ödemeyenlerin ehliyetini nafaka borcunu ödeyinceye kadar almayı yaptırım olarak uyguluyorlar. Kaliforniya da ehliyetsiz bir yere gitmek gerçekten mümkün görülmüyor. Amerika’nın yemek kültürünün fastfoot olduğunu ve geniş bir mutfağa sahip olmadığını belirtmem gerek diye düşünüyorum. Bu nedenle de çok fazla obez ve şişman insanı her yerde görmek mümkün. Mutfağımıza sahip çıkalım demeden edemeyeceğim.

Ülkemizi, tarihimizi, kardeşliğimizi güçlendirmemiz ümidi ile DOSTÇAKALIN…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - Dostluk Değişim
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları