poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Temmuz 2020 Çarşamba

DOLANDIRICILARA DİKKAT !

Asil Türk

11-01-2019

Gün geçmiyor ki; ilimizde ve ülkemizde insanlarımız dolandırılıp kandırılmasın. Sürekli olarak gerek bilişim sistemlerini ve gerekse bire bir yöntemler ile insanlarımız dolandırılıyor. Bir gün bakıyorsunuz, koca profesörler, subaylar bile telefon dolandırıcılarının tuzağına düşmüş ve evini, arabasını satıp bankadaki paralarını dolandırıcılara kaptırmışlar. Bu konularda televizyonlarda, gazetelerde, Emniyet Müdürlüğü aracılığı ile gönderilen kısa mesajlar ile insanlarımız bilgilendirilmelerine rağmen halen daha dolandırıcılar sonuç almayı başarıyorlar. Elbette, bunun altında yatan en önemli konu vatandaşlarımızda var olan korku duygusundan yararlanmak. Vatandaşımıza adliye, maliye, emniyet kelimeleri kullanıldığında korkudan aklı başından gidiyor ve dolandırılmaya açık hale geliyor. Kendinden emin olan kimsenin bence korkmasına ve çekinmesine gerek olmadığı gibi, polis, asker, hakim, savcı veya vali gibi hiçbir kamu görevlisi vatandaşa telefon açıp para istemez temel ilkesini unutmamaktır.

Yine, sosyal medya üzerinde yapılan sahte banka reklamları, alış-veriş sitesi görünümünde yapılan yayınlar, gönderilen sahte elektronik postalar aracılığı ile de vatandaşlarımız dolandırıcıların eline düşüyorlar. Burada ise, sahte hazırlanan internet adresleri ile gerçekte güvenilir olan banka hesaplarına yönlendirildiğini düşünen vatandaşımız kullanıcı adı ve şifrelerini paylaştığı için dolandırılıyor. Vatandaşlarımızın dolandırılmaması için temel ilke ise hiçbir banka ve alış-veriş sitesinin vatandaşı arayıp şifre, kullanıcı adı ve para istememesidir. Bir de bankacılık işleminiz var ise bankanın kendi internet adresinden veya müşteri hizmetleri telefonundan işlemleri yapmak bir çözüm olacaktır.

Gelelim yüz yüze yapılan dolandırıcılıklara. En son bir arkadaşımın benimle yaptığı bir paylaşımda Denizli’de yaşanmış şöyle bir olayı anlattı.

“Pazar günü semt pazarına alış veriş için gittik. Aracımızı da oradaki sitenin önüne park ettik. İşimiz bittikten sonra arabaya geldik ve arabamınız çalışmadı. Tüm uğraşılara rağmen araç ateşleme işlevini gerçekleştiremiyordu. Yanımıza siteden çıkan bir adam yaklaştı yardımcı olmak istedi ve aracın iç aksamına baktı. Yetkili servisinde çalıştığını ve buraya da araç teslim etmeye geldiğini anlattı. Arızanın nereden kaynaklandığını bildiği için yardımcı olabileceğini söyledi. Tanımadığımız için yardımını kabul etmedik. Fakat adam yine de bize bozulan parçayı temin edebileceği için 20 dakika beklemenizi söyledi. Arabasına bindiğinde eşim arkasından gitti ve ne kadara mal olabileceğini sordu 200-300 TL civarında masraf çıkabilirmiş. Tabi biz bu kişiyi beklemedik arabayı kilitleyip eve döndük. Pazar olması nedeniyle araba olduğu yerde kaldı ertesi gün sabah erkenden çekiciyle arabayı sitelere götürdük. Ustalara konuyu anlatınca problemi hemen anladılar. Dolandırıcılar biz pazardayken arabanın altına yatıp küçük bir soket var onu çektiklerinde motorun ateşlemesini engelliyorlarmış. Sonra da bize yardımcı olma bahanesiyle tesadüf eseri karşılaşma gibi kurgularla ne kadar yolarsa ayak üstü insanları dolandırıyorlarmış. AVM lerde ve belli semtlerde uyguladıkları taktikler varmış. Tanımadıklarınızdan yardım kabul etmeyin.” dedi.

Bu ve buna benzer pekçok yardım teklifinde dikkatli olmak, doğru olduğunu bildiğiniz kişi ve kurumlardan yardım almak sizi dolandırılmaktan koruyabilir. Aman dikkat diyerek, DOSTÇAKALIN….

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DOLANDIRICILARA DİKKAT !
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları