poyrazoğlu otomotiv etiler

DOĞUBAYAZIT, GÖZÜMDE AHMED-İ HANİ'DİR

Ufuk GÖKMEN

24-02-2018

Anadolunun İran'la kavuştuğu yerde görkemli İshakpaşa sarayının yanında bütün heybetiyle bir bilgenin ruhu yaşamaktadır.

Mem-ü Zin'in yazarı Ahmed-i Hani, toplum tarafından yeteri kadar tanınmayan, yaşadığı dönemin çok ötesinde fikirleri olan bir düşünürdür.

Fransız ihtilalinden yüz yıl önce, feodalitenin en koyu etkisi altındaki bir bölgede, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve özgürlüğü savunmuştur.

Benim ilk görev yerim Çukurca'daki Hani köyünden gelen bir ailenin çocuğu olduğundan Ahmed-i Hani adını almış bölgenin bir ilim merkezi olmasına katkı sağlamıştır.

Ahmed-i Hani İshakpaşa Sarayının temeli atılırken dua eden kişidir.

Günümüzde onun adını pek çok kişi kendi görüşüne göre değerlendirmektedir.

Bölücüler onu Kürt diliyle yazdığı eserler nedeniyle farklı konuma koysa da. Bölge insanı onun ruhunun Kıbrıs savaşında görüldüğüne inanıyor.

Doğrusu Ahmed-i Hani; Arapça, Farsça, Türkçe ve Kürtçeyi eserlerinde kullanmıştır. Kültürüne sahip çıkmayı, birlik ve beraberliği öğütlemiştir.

Başyapıtı Mem'ü Zin'de on heceli beyitleri on hikaye kahramanı etrafında yazmakla bu gün bile yapılamayan matrisi aşk hikayesinde yerleştirebilmiştir.

Eserinde anlattığı kahramanlardan Mem, halkı, Zin özgürlüğü, Spi adaleti temsil etmektedir. Aşk hikayesi okunduğunda, toplumsal barış, adalet, özgürlük kavramlarını şiir tadında duyuyoruz.

İşte bir feodal sarayın yanında zamanın çok ötesine gidebilmiş bir düşünürün türbesi böyle yükselir Doğubayazıt'ta.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DOĞUBAYAZIT, GÖZÜMDE AHMED-İ HANİ'DİR
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları