etiler poyrazoğlu otomotiv
23 Eylül 2019 Pazartesi

DOĞU AKDENİZ KAYNIYOR 

Ufuk GÖKMEN

18-04-2019

Doğu Akdeniz, ticaret ve politika bakımından bütün dünya için önemlidir. Türkiye için hayati derecede önemlidir.

Asya'nın ve Ortadoğu'nun Batı'ya açılımı Doğu Akdeniz suları üzerinden olur. Süveyş Kanalı bu açılımın daha önemli hale gelmesini sağlamıştır.

Son yıllarda Doğu Akdeniz, denizin tabanında tespit edilen kaya gazı rezervleri nedeniyle çok daha önemli hale geldi.

Türkiye, söz konusu bölgede hak iddia edebilecek başlıca ülke olarak, dikkatini Doğu Akdeniz'e toplamak zorundadır.

Bu noktada halen çözümünde bir adım ileriye gidilmemiş Kıbrıs sorununun yeniden masaya yatırılması gerekmektedir.

Hal böyleyken, Doğu Akdeniz konusunda Mısır, Yunanistan ve İsrail'in yaptığı hamleler elimizi çabuk tutmamız gerektiğini gösteriyor.

Kıbrıs konusunda daha önceden ayrıntılı fikirler yazdım. Özetle; "İki devletli çözüm yani KKTC'nin mevcut konumuyla dünyaya kabul ettirilmesi dışında bir çözümü Türkiye Cumhuriyeti kabul etmemelidir." görüşündeyim.

Bu konuda basına açıklanan son kamuoyu yoklamaları KKTC vatandaşlarının benimle aynı görüşte olduğunu yani halkın yüzde 84'ünün KKTC'nin tanınmasını istediğini söylüyor.

Avrupa Birliği (AB) üyesi GKRY mevcut siyasi konumunu manipüle ederek enerji sahalarını haksız yere sahiplenme eğilimindedir.

Yunanistan ve GKRY,

Türkiye aleyhine girişimlerine destek bulmak için Mısır, İsrail ve diğer Arap ülkeleriyle askeri işbirliği anlaşmaları imzslamakta ittifaklar kurmaktadır.

Yunanistan'ın çabalarının perde arkasında İsrail'in olduğu konuyu takip edenlerce bilinmektedir.

Aslen, Suriye iç savaşının başlatılmasında Doğu Akdeniz enerji sahalarını ele geçirme planlarının etkisi vardır. Çünkü iç savaş olmasaydı arkasında Rusya ve İran olan Suriye, önemli bir aktör olabilirdi.

Bu sırada ABD'nin Suriye içinde kaybediyor algısı, Doğu Akdeniz bölgesinde daha farklı görünümde yansımaktadır. Çünkü ABD için asıl önemli olan, enerjiye hakim olmaktır.

Amerikalı iki senatör Bob Menendez ve Marco Rubio’nun senatoya görüşülmesi için sunduğu yasa tasarısı Doğu Akdeniz’de güvenlik ve enerji işbirliklerinin geliştirilmesi ve diğer amaçları taşımaktadır.

Habertürk yazarı Serdar Turgut; metnin dikkatli okunduğunda amacının Türkiye'yi Doğu Akdeniz'den silmek olduğunu belirtiyor.

Ona göre; bir süredir yapılan temaslarla zaten bu adımın altyapısı hazırlanmaktaydı. Amerika bölgede İsrail, Yunanistan ve GKRY ile bir stratejik ortaklık oluşturuyor. Bu ülkeler gerekirse Mısır’ın desteğini de alarak Akdeniz'deki dev doğalgaz enerji alanlarına ve ülkelerin ulusal güvenliğine dışarıdan gelebilecek tehditlere karşı ortak hareket etmeyi taahhüt ediyorlar. "Ortak hareket" kavramı içine askeri işbirliği de konuluyor.

Bu bağlamda hem Yunanistan hem de Kıbrıs Rum Kesimi ABD’ye silah, askeri gemi ve asker konuşlandırması için yeni imkanlar açıyor ve hatta ABD, Kıbrıs Rum Kesimi'ne yeni silahlar satmayı da taahhüt ediyor.

Hatta S400 aldığı takdirde Türkiye bölgesel tehdit statüsünde olacak.

Genel konjonktüre ve ABD de yaşayan Serdar Turgut'un yazdıklarına bakınca Doğu Akdeniz'e bir an evvel daha itinayla eğilmemiz gerektiği anlaşılıyor.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DOĞU AKDENİZ KAYNIYOR 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları