poyrazoğlu otomotiv etiler

DOĞRU İSTİHDAM ÇOK ŞEYİ ÇÖZER 

Ufuk GÖKMEN

10-05-2018

Bir sistemin sağlıklı çalışması ve üretmesi için gerekli olan altyapının yanında, o sistemi çalıştıracak uygun personel bulmak gereklidir.

Doğru işi doğru kişiye yaptırıyorsanız en yüksek verimi elde edersiniz.

Bir iş yerine işgören temin etmek için uygulanan basamaklar;

Ön mülakat, form doldurtma, mülakat, testler, sağlık kontrolü, ilk amirin denemesi ve son mülakattır.

Özel şirketlerin insan kaynakları birimleri bu basamakları daha titiz uygularlar. Çünkü işe aldıkları kişi sisteme iyi katkı sağlamıyorsa görevlerini yapmamışlardır.

Ben asıl devletin istihdam konusunda nasıl davrandığını anlatmak için bu yazıyı kaleme alıyorum.

Devletin işi olunca işgören temininde çok daha farklı parametreler devreye giriyor.

İstihdam, devlet yönetimlerinin en önde gelen sorunu olagelmiştir. Yönetimi elinde tutanlar yakınlarını etkili yerlere getirmeye meyilli oldukları için, bütün ülkelerde devletin hizmet üretiminde zafiyet görülmüştür.

Bahse konu sorunu görebilen gelişmiş ülkeler, istihdam konusunda objektif kararlar alınsın diye bir takım tedbirler geliştirdiler.

Kamu personeli sınavları bu tedbirlerin birinci basamağı oldu.

Staj dönemlerinde sıkı denetimler sonucu yapılan elemeler ve ilk amirlerin objektif raporları devletin görevlilerinin seçiminde isabetli olunmasını sağlamaktadır.

Demokratik ülkelerde siyaset yapanların önlerine her zaman oy verenler tarafından yakınlarına iş bulma talebi iletilir. Objektif testler ve adaletli denetim sistemi siyasetçilerin daha özgür çalışmasını sağlar.

Diğer taraftan yakınlarının devlet kurumlarında işe girmesi için çaba gösterenler asıl ehil kişilerin mağdur olmalarına sebebiyet verirler. Yani siyaset yapanlar yönetime geldiklerinde esnek olmayan objektif kurallar koyarlarsa mağduriyetin de önüne geçmiş olurlar.

Devletin istihdamında sağlanacak hakkaniyet, devletin işlerinin ehil ellerde verimli yürümesini sağladığı gibi, toplumsal huzurun güçlenmesine yardımcı olur.

İstihdam işte bu kadar önemlidir. Güzel yarınlar için.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DOĞRU İSTİHDAM ÇOK ŞEYİ ÇÖZER 
Ufuk GÖKMEN - Diğer Yazıları
Bütün Ufuk GÖKMEN Yazıları