etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

DİYET DEĞİL, SÜRDÜRÜLEBİLİR BESLENME

Gülnur PÜRDİK

24-11-2018

Hiç fark ettiniz mi? Bireyleri bir araya getiren davetler ve etkinliklerde mutlak bir yeme davranışında bulunuruz ve sıklıkla herkesin aklının bir köşesinde olan fazla kilo problemleri, ideal vücut ölçüleri, diyet konuları konuşulur. Çoğu kişiye ideal kilonuza ulaşmak istediğiniz halde neden çözüm yoluna gitmiyorsunuz diye sorulduğunda, cevapları diyet kelimesini duydukları anda onları mutsuz eden kasvetli bir programın içine gireceklerini düşündükleri için adım atmakta çelişki yaşadıkları oldu. Aslında tamamen iç sesinizin ve dış sesinizin orta yolda buluşmaması ile ilintili bir durum. Yani kararlılık… Diyet algınızı değiştirmek için sadece kendinize şans verin…

Beden ağırlığı denetiminin ciddiyetini biliyor musunuz?

Beden ağırlığının olması gerekenin %20 üzerine çıkması hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, hiperlipidemi, Tip 2 diyabet riskini arttırır. Yüzdeliğin daha da artması özellikle meme ve rahim kanseri, safra kesesi hastalıkları için risk faktörüdür. Araştırmalara göre obezite önlenmiş olsa toplam ölümlerin erkeklerde %11.1’i, kadınlarda % 15.8’i önlenmiş olur. Bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranın aşırı artması sonucu boya göre kilonuzun idealin üzerine çıkması şişmanlık olarak tanımlanır. İnsan vücudunda ilk yağ dokusu oluşumu 14 ila 24. gestasyon haftalarında oluşmaya başlar. Bebeklik döneminde yağ dokusu hacmi büyür, çocuk ve adolesan dönemde çoğalmaya başlar. Büyüme sürecindeki kritik dönemlerdeki beslenme şekli çocuklarınızın obezite derecesini etkiler. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre obez çocukların %20-50’sinin yetişkin dönemde obez olduğu bildirilmiştir. Unutmayın ki çocuklarınız anne-babanın besin tüketimini model alırlar.

Yaşam Tarzı Değişikliği

Sakin bir ortamda gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın kendinizi nasıl görmek istediğinizi ve hafifliğin verdiği enerji ile yapabileceklerinizi düşünün. Hedefinizi belirleyin.

Kırılma noktalarınızı belirlemek için kendinizi izleyin; yemek yediğiniz yeri, zamanı, neler yediğinizi duygu ve düşüncelerinizi belirleyin. Araştırmalara göre diyete bağlılık süresi 3 hafta 5 gün 2 saat olarak belirlenmiştir. Sebep mi? Güçlü sinir sinir sistemi için gerekli olan B vitaminlerinin eksikliği. Diyetisyen kontrollü ilerlemek önemli…

Uyaranları kontrol edin;

Özel günlerde neler yeneceğini önceden planlayın.

Yiyecek alışverişine veya davetlere tok karına gidin.

Beyaz renkli ve küçük boyutlarda tabaklar kullanın.

Masada her yemekte değişik sandalyeye oturun.

Evde enerji yoğunluğu yüksek gıdalar bulundurmayın.

Her lokmandan sonra çatalı veya kaşığı tabağa bırakarak iyice çiğneyin.

Aralarda canınız birşey yemek istediğinde 10-15 dakika bekleyin ve su için. Yeme isteği geçmiyorsa salatalık, havuç, marul tüketebilirsiniz.

Biyolojik saatinizi bozmayın; erken yatıp erken kalkmak yağ yakımını destekler ve gün içinde sizi doyumsuz hale getirmekten kurtarır.

Üç km’den daha kısa mesafelere yürüyerek ulaşın ve sağlığınız için günün 30 dakikasını özel olarak orta tempo yürüyüşe ayırın.

Vee kendinizi ödüllendirmeniz yasaklı diyet kalıplarına yıkılmasını sağlayarak size özel planlanan beslenme programını sürdürülebilir hale getirir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DİYET DEĞİL, SÜRDÜRÜLEBİLİR BESLENME
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları