poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

DİYET 

Gülistan ÇÖVÜT

03-01-2018

Hepimizin ortak sorunu . . . Kurtulamadığımız ya da kurtulmak için çabalamadığımız ama gitmesini istediğimiz kilolarımız. Peki sağlığımızı tehdit etmeden bunlarla nasıl başa çıkacağız?

Günlük kalori ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Bunda yaş, boy, kilo, ideal ağırlığınızda olup olmadığınız ve tüm bu kavramların ışığında metabolizma hızınızın çalışma hızı ve biçimi etkilidir. Tüm bu bilgilerin ışığında yapılan teorik hesaplamalar sonucu metabolizma ihtiyacınız ve kalori yakımınız bulunur. Bu ihtiyaç teorik olarak hesaplandığında, kesinlikle bu kaloriyi yakacağınız anlamına gelmez. Günlük alınması gereken kalorinin (enerjinin) hesaplanması, teori ile pratik arasındaki ölçümün yapılması ile ortaya çıkar.Fakat bu hesaplama için mutlaka bir diyetisyen kontrolünde olması gerekir.

Kalori hesabı kişiye göre nasıl yapılır?

50 kiloda bir insanın alması gereken kalori 50 kilo üzerinden hesaplanır ve bunun üzerinden azaltmaya gidilerek kilo verimi sağlanır.Genelde normal kiloda, yani 50-55 kiloda bir kadının alması gereken kalori ortalama 1400-1600 arasındadır. 1400-1600 kalori arasındaki bir enerji alımı o kişi için yeterlidir ama bu kişinin boyuyla, kilosuyla ve yaşıyla da değişkenlik gösterir.

Erkeklerde ise bu değer daha yüksektir çünkü erkeklerin metabolizması farklıdır, daha fazla enerji harcarlar. Onların alması gereken kalori 1800-2000 kalori arasında değişir.

Üç beyazdan uzak durun
Beslenme alışkanlıkları değiştirildikten sonra, en başta şekeri kısmak gerekiyor. 3 beyazdan uzak durmak lazım, un, şeker ve tuz.
Tuzu azaltmak gerekiyor çünkü vücutta su tutumuna neden oluyor. Un ve undan oluşan, unlu yiyeceklerin hepsinden uzak durmak gerekiyor.
Bu, tamamen ekmek, makarna, pilav yememek anlamına gelmez. Zayıflama diyetleri de bunları içerir ama sınırlı miktarda.

Azar azar sık sık beslenin
Porsiyonları düzenlemek ve özellikle azar azar sık sık beslenmek önemli. Çünkü metabolizmanın hızlanmasına neden olan en büyük etmen azar azar, sık sık beslenmek.
Yiyeceklerin kalorisine de dikkat etmek gerekir ama bunun yanında porsiyonları küçültmek en önemli noktalardan biri. Porsiyonlar küçüldüğünde daha az enerji alınır.

Kişiye özel diyet programı

Her diyet programı herkeste işe yaramaz. Aslında bu çok geniş ve maalesef birçok kişinin yanıldığı bir kavram. Arkadaşın yaptığı diyeti yapmaya çalışmak, başka birine özel hazırlanan diyet programını sürdürmek, popüler ancak kişiye özel hazırlanmayan dönemsel diyetleri yapmak çok yanlıştır. Bir diğer yanlış nokta ise, internetteki kimi web sayfalarında, boy, kilo, yaş gibi kriterler girerek kişiye özel kilo hesaplayıp o kiloya düşmeye çalışmaktır. Aynı zamanda yine web sayfalarında yer alan günlük kalori miktarları ile yer alan diyet listelerini takip etmemek gerekir.

Spor ve egzersiz

Egzersizin süresi en az yarım saat, ideal olarak 45 dakika sürmesi gereklidir ve efor süresince egzersiz herhangi bir kesintiye uğramamalıdır. Örneğin tempolu yürüyüşlerde 20 dakika kadar egzersize devam ettikten sonra bir 10 dakika soluklanma veya vitrin bakma gibi verilen aralar egzersizin etkinliğini sıfıra indirmektedir. Çünkü vücudumuz egzersize başladıktan ortalama 20 dakika sonra enerji kaynağı olarak yağlar yanmaya başlar ve eğer egzersiz 30-45 dakika kesintisiz sürerse, egzersizden sonra bile 1 ila 4 saat yağlar yanmaya devam eder.

Bununla birlikte eğer bir hastalığımız, kalp rahatsızlığımız varsa doktorumuza görünmeden diyet-spor gibi hareketli alternatiflerde bulunmamakta fayda vardır.

Sağlığımız en önemli varlığımızdır unutmayalım !

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DİYET 
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları