poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

DİNDARLIK NEDİR? NASIL ANLAŞILMALIDIR?

Mustafa Örki

12-04-2018

Kur’anı Kerimin 70.ci sûresinin adı Me’aric/yükseliş, yüceliş insanın Allah’a ulaşma imkanlarının çeşitliliğini ifade eder. Dindarlık olarak ifade edilen bu hususu “Musallin” kelimesi ile anlatıyor Kuran. Bu sûrebnin 22.35 arasında dindarların nasıl olması gerekenler anlatılır.

Dindarlık nedir? Sözlük tariflerinden biri:” Dinin yapılanmasını emrettiklerini yapma, yasadıklarından kaçınma halidir denilmiş. Pekiyi musallî kimdir?

Musallî; öncelikle, “salât”ında daimî olan ve “Salât”ını son derece dikkatli ifa eden kişidir (23 ve 34. ayetler). Yani, salât esnasındaki hassasiyet ve dikkatine ek olarak salâtını savsaklamayan, sulandırmayan kişidir. Ayrıca kendi malından, yoksula da yoksuna da hak tanıyabilen kişidir (24-25. ayetler). Ve hesap gününü tasdîk eden kişidir (26. ayet).50 Ki

Salâtın muharriki ve gayesi

Bütün -zahiri- ameller bir kalp ameline dayanır. Her tür eylemin; tutum ve davranışın kökü, kalpteki bir inanış ve düşünüştür. İşte, kişiyi salâta motive eden sâik de kalbindeki ittikâ ve tasdiktir. Yani, Yüce Allah’a karşı hissettiği saygı; Onun hışmına uğrama endişesi ve yaptıklarının karşılığım O’ndan mutlaka alacağına dair kesin imandır.

Yapılan çalışmalara göre: Ateşli dindarlar, alaca dindarlar, mevsimine göre idari maslahatçı-beynamaz ve ilgisizler gibi kategoriler indirgenmiş.

Peki, Kuran nedir “ Vasat ümmet” olarak ifade eder hatırlayalım:” Ve böylece sizin dengeli ve ölçülü bir toplum olmanızı istedik ki (hayatınızla) tüm insanlığın huzurunda hakikatin şahitleri olmanız ve Elçi de sizin huzurunuzda ona şahitlik yapsın.” 2,143

Peygamber nasıl yaşamış bu dini O namaz kılmış, oruç tutmuş, yemek yemiş uyumuş evlenmiş vs dengeli bir hayat sürmüş niye çünkü Kuran bunu emrediyor.

“Nitekim parçalayıcılara azap indirdik. Şöyle ki onlar Kuranı paramparça ettiler. Rabbin hakkı için and olsun ki onların hepsini yaptıklarından sorgulayacağız”15.90-93

Hıcr suresinin ilgili ayetlerini farklı biçimlerde anlayabiliriz. Kimine göre Peygamberleri ortadan kaldırmak için bir araya gelen(Salih’in kavmini) cezalandırdığımız gibi müşrikleri cezalandıracağız şekillinde olabileceği gibi hayatı dini veya dindışı diye bölenlere de içine alır.

Din bir hayat biçimidir bölünemez parçalanamaz ama bir gerçek var zaman içinde din dindarlar eliyle parçalanmıştır. Nasıl mı? Şöyle

Yıllar var ki Anadolu dindarlığı ilmihal dindarlığı veya tarikat kültürü dindarlığı olarak yaşanmış.

Ahiret tarafı ağır basan dünya kanadı kırık, ihmal edilen uhrevileşen bir dindarlık ölçü kaçınca zamanla dünyevileşen şekle bürünmüş.

İşte bu anlayış bizi ilim fen dünyasından koparmış Batı karşısında sömürge haline getirilmişiz.

Ne yapmalıyız? Elbette ibadetler olacak günlük işimizi meşru zemine oturtarak işin en güzelini, en ucuzunu sömürüye vesile olmadan ortaya koyan bir dindarlığı yaşamalı ve göstermeliyiz.

Okumak, düşünmek üretmek, desteklemek, ödüllendirmek, teşvik etmek ve böyle olanlara şevk vermek ve toplumu güçlendirmek gerekiyor

Takva ağız dolusu olan bu kelime gibi dindarlık örnekleri vermeyi çalışılmalıdır. Batı bu tür dindarlığı kendi için tehlike görüyor. Ama bir gerçek var dindarlık parçalanmaz nerede Müslüman varsa orada parçalanmışlık var, kan-gözyaşı var niye parçalanma ve istismar sonra düşman ilan edip öldürmek kaçınılmaz.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DİNDARLIK NEDİR? NASIL ANLAŞILMALIDIR?
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları