poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

DİN BİR HAYAT TARZIDIR

Mustafa Örki

10-08-2017

“Onların (müşriklere); «Allahın indirdiğine uyun» denildiği zaman onlar: «Hayır, biz atalarımızı üzerinde bulunduğumuz şey'e uyarız» derler. Ya ataları bir şey anlamamış, doğruyu da bulamamış idiyseler?” 2,170

Din bir hayat tarzıdır, iki şıktan birini insan tercih etmek durumunda.

1.yol:” Hiç şüphesiz din, Allah katında İslam'dır. Kitap verilenler, ancak kendilerine ilim geldikten sonra, aralarındaki "kıskançlık ve hakka başkaldırma" (bağy) yüzünden ayrılığa düştüler. Kim Allah'ın ayetlerini inkâr ederse, (bilsin ki) gerçekten Allah, hesabı pek çabuk görendir.” 3,19.

2.Yol: atalar dini denilmiş ki, “hakikat kıdeminden değil haktan alır” Mekke Müşrikleri bu yolun yolcuları kendilerini böyle savunmuşlar, karşı çıkmışlar. Değişen bir şey yok, ya tümden ret etme veya hafife almak durumu var.

İnsanların doğru dine inanmamaları hayat tarzlarını değiştirmek istememelerinden dolayıdır. Mekke müşriklerinin dini ticaretti, yeni dini kabullenmeleri durumunda mevcut yapı değişecek, ellerinde bulunan ticari avantajlar yok olacaktı öyle söylüyorlardı. Onlara göre ataları akıllı insanlardı, yanlışı olamazdı. İnsanın hatası mümkün değil miydi? Evet? Elbette olsun dayanak ve sığınılacak bir delil olması yeterliydi.

Yaşadıkları hayat her yönü ile dört dörtlük müydü? Hayır! Suçu yükleyecekleri biri muhakkak vardır. O gün bu gün mevcut din anlayışlarının Kur’an’da anlatılandan farklı olduğunu biliyoruz, artık gerçeklerle yüzleşme zamanı gelmedi mi?

Geldi ama hayat tarzımızı değiştirmek, alışkanlıklarımızı değiştirmek zor. O zaman nereye sığınacağız? İşte cevap burada yatıyor.

Sorun itaat edilecek makamım kim olacağı meselesidir. “Allah’a ve Peygambere itaat edin ki rahmet olunasınız.” Al-i İmran /132

İnsanlık tarihinde her zaman ve zeminde din var olmuştur. Birincisi- Allah tarafından melek elçi vasıtasıyla beşere elçi ile gönderilen Tevhit dinidir. Bu dinin İslam’dır, fıtrata en uygun, hidayet ve rahmet dini, Allah'ın apaçık yolu, sırat-ı müstakim.

İkincisi- Şeytanların vesvesesiyle insanlar tarafından uydurulan şirk dini, hulul inancı, kula kulluk, karanlık, zulüm, insanın fıtrat ve tabiatına aykırı korkunç uçurumları olan cidden tehlikeli cehenneme kadar giden yol.

Bütün Allah Elçilerinin kavimleri İlahlara ve Evliyalara tapıyorlardı, yani Allah Elçilerinin hiç biri dinsizlikle mücadele etmemiştir, hepsi İlahlara ve Evliyalara karşı vahiy ve ilmi delillerle cihat ettiler.

Kadim İran, Mısır, Yunan, Roma, Hititler, Hindistan ve cahiliye Arapları İlahlara ve Evliyalara kulluk ediyorlardı. Bu anlayış güce-saltanata değer verendir. Misal Firavun,

Kur'an, ilim, hikmet, akıl, tefekkür ve sorgulama düşmanı idiler.

Şimdi eskisinden bir fark yok, aynı oyun sergileniyor. Hıristiyanlıkta Kilise adına her şeyi yapar. Aforoz eder veya affeder, bağışlar. Bizde farklımı? Şefaat makamında olanlar neler yapıyor?

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DİN BİR HAYAT TARZIDIR
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları