poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

DEVLETİ  TAM  KAVRAMIŞ  DEĞİLİZ

Atilla Sezener

15-07-2019

Devlet (Bahçeli olanı değil), toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal bakımdan örgütlenmiş millet veya milletler topluluğunun oluşturduğu tüzel varlıktır.

*

Bir başka anlayışla, Yasama TBMM)- Yürütme (Cumhurbaşkanı ve bakanlar yani Hükümet ve Yargı (Adalet dağıtan kurumlar) toplamından ibarettir.

*

Kuşkusuz hepiniz bunları biliyorsunuz. Yalnız bunların tam ve demokratik olarak çalışabilmesi gerek ülkede ve dünyada saygınlık kazanabilmesi için olmazsa olmaz bir kurala uymaları tartışmasız şarttır. Bu kural, devleti yöneten üç kurumun karşılıklı güven- yasalar ve bağımsızlık içinde çalışmasıdır.

*

Biz de ise, Yürütme Organı yani üç gücün biri, gereğinden çok fazla yetki kullanıyor, ötekileri de engelliyor. Gerçek budur, tıkanıklık budur. Gerisi masaldır.

*

ALT YAPISIZ KONUŞMAK

Okuma ve yazma alışkanlığı olmayan insanımız, konuşmaya bayılıyor. Dikkatle izleyin en cahil, en az bilen en çok konuşuyor. Konuşmalar bir birikim ve sorgulama sonucu değil, kulaktan dolma bilgiler ve ilk duyduklarına inanmaktan geçiyor.

*

İki örnek vereceğim. Birçok kişi samimiyetle, her Cuma günü bazen çiçeklerle süsleyerek “Hayırlı Cumalar” mesajı yağdırıyor veya söylüyor. Ona, “dün Perşembe idi yarın cumartesi o günler hayırsız mı ?” diye sorun. Yutkunacak ve sizi ikna eden bir cevap veremeyecektir.

İkincisi çok moda olan “Azizim bizim sorunumuz eğitim” gerçeğidir. Gerçeğidir ama, bunu söyleyene “Eğitim nedir ve nasıl olmalıdır, bunu kimler verecek ?” dediğinizde yüzde 90 saçmalayacaktır. Sizi tatmin etmesinin olanaksız olduğunu da ilave etmeliyim.

*

Bunları ve benzerleri sayısız olayı tümden çözdüğünüzde ortaya çıkan tablo, size ülkenin ve insanlarının resmini ve gerçeğini verecektir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DEVLETİ  TAM  KAVRAMIŞ  DEĞİLİZ
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları