poyrazoğlu otomotiv etiler
16 Temmuz 2020 Perşembe

DETOKS NEDİR?

Gülnur PÜRDİK

02-02-2019

Detoks demek vücudu sağlıklı bir düzene geçirmek için gerekli altyapıyı oluşturmak demektir. Detoks vücudun iç temizliğidir. Zaman içerisinde hem yediğimiz besinlerden hem de çevresel etmenlerden dolayı vücudumuzda toksinler artar. Bu durum vücutta oksidatif stres dediğimiz birtakım metabolik sonuçlara neden olur. Yanlış beslenme, radyasyon, aktif yada pasif sigara kullanımı, stres ve kötü doğa koşulları da eklendiğinde, vücuttan atamadığımız ve sürekli maruz kaldığımız toksinler zamanla karaciğer ve böbrekler başta olmak üzere sağlığımızı olumsuz etkiler. Beraberinde de bağışıklık sisteminin zayıflaması, halsizlik, cildin bozulması, sindirim sistemi sorunları, kronik baş ağrısı, sıkıntılı ruh hali, uyku problemleri ve uzun dönemde kanser gibi daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Detoks, zayıflama programlarına başlamadan önce ve sağlıklı bir yeme düzenine geçişte uygun bulunan kişiler için güzel bir başlangıçtır. Vücudu yaza hazırlamak sadece bikiniye hazırlamak değildir. Dış güzellik kadar içten başlayan toksinlerden arındırma programlarına ihtiyaç vardır. Ancak sadece sıvılar litrelerce su veya otlarla hazırlanan özel formüller son derece tehlikeli olabilir. 10 gün boyunca hiç katı yiyecek yemeden sadece sıvı alınan programlar önerilmez. Bu tür aşırı kısıtlayıcı ve günlük hayattan uzun süre kopmaya sebep olan diyetler potansiyel olarak tehlikelidir, verilen kilo daha fazlasıyla geri alınabilir üstelik zaman ve para kaybı da unutulmamalıdır Amaca uygun bir detoks programı sıvı-katı karma şekilde 3 ile 7 gün arasında değişebilir.

KİMLER DETOKS YAPMALI?

Özellikle bahar döneminde, tatil dönüşleri, bayram sonrası vb. ciltte kızarıklık, uykusuzluk, baş ağrısı, nedensiz mide rahatsızlıkları, yiyecek alerjileri, gaz ve şişkinlik, eklemlerde şişlik, kabızlık, sigara ve alkol alışkanlığı olanlar,sivilce, selülit, kilo verememe sorunları yaşıyorsanız ve stresli bir yaşantınız varsa mutlaka detoks ile hem ruhunuzu arındırmalı hem de bedeninizi mevsim geçişlerine hazırlamalısınız. Aktivite düzeyi çok düşük olan kişiler, kötü beslenme alışkanlıkları olan, zamanının çoğunu toplantı/seyahat gibi yeme düzenini olumsuz etkileyecek durumlar içerisinde geçirenler detoks programlarını bir diyetisyenden yardım alarak uygulamalıdırlar.

KİMLER DETOKS YAPMAMALI?

Aşırı zayıflar, tip 1 şeker hastaları, tansiyon problemi olanlar, kanser hastaları, böbrek yetmezliği olanlar kişiler detoks programları için uygun değildir. Kısa süreli uygulanan bu programlarda yağ kayıplarından çok yüksek miktarda sıvı kaybı hassas sıvı ve elektrolit dengelerini alt üst ederek potansiyel tehlikeleri artırabilir.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DETOKS NEDİR?
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları