poyrazoğlu otomotiv etiler

DEPREM DAVRANIŞLARI

Asil Türk

30-12-2017

Bu günlerde deprem, sel, yangın gibi insan yaşamını kökten etkileyen olaylar ile ilgili olarak almamız gereken önlemler ve yapmamız gerekenlerin ne olduğunu hatırlatmayı kendime bir görev sayıyorum.

PAKDOS olarak gönüllü arkadaşlarımız ile birlikte bugüne kadar farklı okullarda deprem davranışları eğitimleri verdik. Bu eğitimlere katılan arkadaşlarımız ile bizlere bu imkânı veren okul yöneticileri ile sevgili öğrenci kardeşlerime ayrı ayrı teşekkür ederim.

DEPREM DAVRANISLARI temel olarak 3 kısımdan oluşmaktadır. Deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası yapmamız gerekenler. Deprem öncesi yapmamız gerekenlerin başında yaşadığımız evde veya işyerimizde bulunan devrilip düşebilecek olan eşyalarımızı duvar veya zemine sabitlemek ile başlamaktır. Böylece deprem meydana geldiğinde bu eşyalardan dolayı zarar görme olasılığımız azalacaktır.

Yine, deprem anında can kurutacak olan yaşam üçgenlerinin bulunduğu yerleri (Çamaşır makinesi, işyerinde bulunan para kasası gibi) tespit etmenin yani sıra, günün yaklaşık sekiz saatini geçirdiğimiz yatağımızın altını mutlaka okuduğumuz gazeteler veya ezilmeye karşı dayanıklı eşyalar ile doldurup, yatağımızın hemen yanındaki yaşam üçgenini güçlendirmektir.

Deprem öncesi her ailenin, her işyerinin, her okullun, her kamu kurumunun mutlaka bir deprem anı ve sonrasına ait bir planı olmalı ve bu planı sık sık uygulayıp, uygulamayı refleks haline getirmelidir. Örneğin, deprem tatbikatları ile bir okulun 3-5 dakika gibi süreler içinde tahliyesi gerçekleştirilebilmelidir. Yeri gelmişken söylemekte büyük yarar gördüğüm bir konu da toplu yaşanılan alanların birçoğunda kapıların maalesef içeri doğru açılması ve tahliye sırasında kapılarda yığılma meydana gelmesi nedeni ile insanların dışarı çıkamamasıdır. Bu nedenle, hastane, otel, sinema, toplantı solonu, kapalı spor salonu, cami, sınıf ve bina çıkışlarında bulunan kapıların açılış yönlerinin dışarıya olacak şekilde değiştirilmesi hayat kurtaracaktır.

Hepimizin, deprem sonrasında ailemiz ve yakınlarımız ile nerede buluşacağını kararlaştırması, 112 gibi önemli telefonları ezbere bilmesi, elektrik şalteri, su vanası, doğalgaz vanası gibi yerlerin nerede olduğunu önceden öğrenmesi gerekmektedir.

Deprem meydana geldiği sırada ise yapmamamız gereken en önemli şey PANİKTİR. Yapmamız gereken ise yaşam üçgeni olarak belirlediğimiz alanda anne karnındaki duruş pozisyonumuz olan CENİN POZİSYONUNU alıp depremin geçmesini beklemektir. Deprem anında sağa sola koşturmak, camdan atlamak, asansör ve merdiven boşluklarına gitmek çok tehlikelidir. Cenin pozisyonu ile başımızı ve vücudumuzun diğer yaşamsal organlarını büyük oranda koruma imkânımız olacaktır. Yine, deprem anında bulunduğumuz yeri kesinlikle terk etmemeliyiz. Bulunduğumuz yerde en yakın yaşam üçgeni olabilecek alanda cenin pozisyonunu almalı ve depremin geçmesini beklemeliyiz.

Deprem sonrası ise yine panik yapmadan, elektrik, su, doğalgazı kapatmalı, ayağımıza giyeceğimiz bir ayakkabı ile bulunduğumuz yerden ailemiz ile belirlediğimiz buluşma noktasına gitmeliyiz. Şayet enkaz altında kalmışsak, bu durumda sakin bir şekilde ve yine cenin pozisyonunda yardım gelmesini beklemeliyiz. Bağırıp çağırıp enerjimizi boşa harcamak yerine, varsa yanımızdaki cisimleri birbirine vurarak ses çıkartabiliriz.

Pamukkale, Karahayıt, Kaklık Mağarası gibi pek çok güzelliği borçlu olduğumuz deprem öldürücü değildir. Körfez depreminde deprem nedeni ile ölen sadece bir kişidir. Asıl ölüm nedenleri binalardır. Bu nedenle, bir ev veya işyeri alırken ilk yapacağımız fayanslarının, mutfağın, salonun güzel görünmesi değil, binanın depreme dayanıklılık olup olmadığını araştırmak ve bu konuda talep oluşturmaktır. Talebin olması halinde ev ve bina satacak olanlara depreme dayanıklılığı gösterir kayıtları sunmaya başlayacaktır.

Yüreğinizde depremler yaşamamak, mutlu ve güzel bir YENİYIL dileğiyle DOSTCAKALIN...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DEPREM DAVRANIŞLARI
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları