etiler poyrazoğlu otomotiv

DENİZLİ VE TARIM FUARI

Dr. A. Kadir Kıran

21-02-2018

Fuarlar, bölge ve ülke ekonomisi yönünden çok önemli bir yere sahiptir. Dünyada küreselleşmenin konuşulduğu şu günlerde, ülkeler her türlü faaliyetlerini kamuoyuna göstermede fuarlardan yararlanmaktadırlar. Ülkemizde son zamanlarda gerek ulusal gerekse de uluslar arası düzeyde Tarım Fuarları organize edilmektedir. Bölgesel ve ulusal düzeyde organize edilen bu fuarlarda, üreticiler her türlü tarımsal faaliyetlerini ve ürünlerini sergilemektedirler. Bu sayede hem yeni teknolojilerin transferi, hem de ürünlerin pazarlanması sağlanmaktadır.

Tarımsal potansiyeli oldukça yüksek olan, horozuyla, beyaz cennet Pamukkale’siyle ve ihraç ettiği tekstil ürünleriyle Ege’nin lokomotifi olan Denizli’de 28 Şubat 4 Mart tarihleri arasında 14. Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık fuarı kapılarını siz çiftçilerimize, üreticilerimize ve sanayiciye açacak olması Denizli tarımının kısa zamanda ne kadar yol aldığının bir göstergesidir.

Denizli gerek iklimi, gerekse de ekolojisi ile her türlü tarım ürününün yetiştirildiği nadir illerimizden biridir. Tropikal ürünler hariç hemen her türlü ürün yetiştirilmektedir. Türkiye’nin en kaliteli pamuğu, üzümü, elması, kirazı, tütünü, kavunu, biberi ve daha sayamayacağım bir çok ürünü yetiştirilmekte ve dışarıya satılmaktadır.

Güney ilçemiz en kaliteli şaraplık üzümleriyle bilinmektedir. Dünyaca tanınan Pamukkale Şarapları bu güzel ilçemizden tüm dünyaya yayılmaktadır. Sebzecilikte ise son yıllarda büyük gelişme gösteren ilimiz, yeni teknolojilerin de devreye girmesi ile ön plana çıkacaktır.Kızıldere’den ve Gölemezli’den fışkıran sıcak su kaynakları sayesinde Sarayköy ve merkez ovasının seralarla kaplanacağı günler yakındır.

Yakında sulamaya açılacak olan Tavas, Acıpayam ve Baklan ovalarımıza ihracat potansiyeli yüksek bitkiler hakim olacaktır.

İlimiz hayvancılığı da son yıllarda yapılan atılımlarla istenilen düzeye gelecektir. Gerek bitkisel yönden gerekse de hayvancılık yönünden gelecek vaat eden ilimiz de tarımsal sanayide bir hayli gelişmiştir. Soğuk hava depoları, meyve suyu fabrikaları, çırçır fabrikaları, kekik işleme tesisleri, zeytinyağı fabrikası, pekmez işleme tesisi ve elma tasnif-ambalajlama tesisleri aklıma ilk gelenler.

Fuarlar bu tarımsal potansiyeli göstermek ve pazarlamak için uygun araçlardır. Bu sayede Denizli tarımına olan ilgi her geçen gün artacaktır. Gelecek hafta Çarşamba günü yani 28 Şubatta başlayacak olan Ege Tarım, Sera ve hayvancılık fuarı Denizlimizi tanıtmak için önemli bir köprü vazifesi görecektir. Bu fuarın Denizli Çiftçisi ve tarımsal sanayicisinin yeni teknolojilerle tanışmasını sağlayacak olması ve aynı zamanda Denizlide üretilen ürünlerin gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında pazarlanmasına ve tanıtılmasına vesile olmasından dolayı önemi bir kat daha artmaktadır. Bu vesile ile; Ege Tarım; Sera ve hayvancılık fuarının Denizlimiz ve ülkemiz tarımına hayırlar getirmesini dilerim.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DENİZLİ VE TARIM FUARI
Dr. A. Kadir Kıran - Diğer Yazıları
Bütün Dr. A. Kadir Kıran Yazıları