poyrazoğlu otomotiv etiler

DENİZLİ VALİSİ TARİHE GEÇMEK İSTİYORSA

Atilla Sezener

07-07-2020

Bu şehir müzesizdir. Bu Denizli için kimse kıvırmasın utanç verici bir durumdur. Sorun aslında yöneticilerin kültür seviyelerini aşmaktan başka bir şey değildir.

*

MÜZESİZ DEĞİL MÜZELERSİZ BÜYÜK ŞEHİR OLMAZ. Yıllar önce rahmetli ve çok değerli arkadaşımız Çoşkun Önen, Süleyman Boz, Mehmet Acar, Faruk Boyacı ve içlerinde benim de bulunduğum bir gurup arkadaş Denizli’ye müze kazandırmak için yola çıktık. Ben kendi adıma “Denizli valisi ve Belediye Başkanı henüz bu kültüre ulaşamamış, bu iş yürümez” dedim ve ayrıldım. Arkadaşlarım devam etti. Sonunda benim dediğim noktaya gelip, bıraktılar. Bu işin teferruatına girmeyeceğim.

*

Denizli yöneticileri kültür yönünden çok fırın ekmek yemek zorundalar. Şimdiki Belediye Başkanı arkadaşım Osman Zolan, kültürü tam kavramış birisi. Onun müzeyi değil, müzeleri açıp tarihe geçeceğine inanıyorum. Bu konu hiçbir mazeret kaldırmaz. İşin içinde illa Erkek Sanat Okulunun binalarına yapılır diye bir Kuran ve Anayasa hükmü de yok.

*

1-Denizli 19 antik kente sahiptir. Bu nedenle tarih müzesi,

2- Denizli sanayi müzesi,

3- Denizli etnografya müzesi (Bu şehir dokumacılık, bakır işçiliği, tabaklık kültürünün başkentlerinden biridir.) ve bunlardan sonra

4-Denizli Sanat Müzesi (sanat hareketleri giderek gelişiyor ve yaygınlaşıyor, asla görmezlikten gelinemez.)

*

Bunlar yapılmadan büyükşehir sözü sadece bir levhadan ibarettir. Yeni Vali, bu işi ciddiye alır ve öncülük ederse, inanın Denizli Tarihine geçer.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DENİZLİ VALİSİ TARİHE GEÇMEK İSTİYORSA
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları