poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

DENİZLİ TRAFİĞİ HASTANELİK

Asil Türk

02-03-2018

Günümüzde hepimizin bir şekilde kullandığı otomobilin icadı 1680 yılına dayanır. Newton buharlı makine ile çalışan ilk arabayı atların çekmemesi nedeni ile “kendi kendine giden” anlamına gelen otomobil (Automobil) ismini verdi. Otomobilin icadından sonra otomobil sekteründe çok hızlı gelişmeler meydana geldi. Otomobillerin, Türkiye’de üretemi ise çok uzun yıllar sonra olmuştur.

Otomobillerin çoğalması ile birlikte trafik kurallarına da yenilikler getiren insanoğlunun, aslında ilk trafik kurallarını ortaya koyması tekerleğin keşfinden sonra başlar. Yaklaşık 2300 sene kadar evvel üç tekerlekli aracın bulunuşundan sonra özellikle Roma’da hareketlilik çok artmış ve ilk trafik kuralları ortaya çıkmaya başlamıştır. Roma’da yapılan düzenleme ile taşıtların izleyeceği yollar ve yol üzerindeki araçların sayılarına sınırlamalar getirilmiş, Roma’nın merkezine araç girişi yasaklanmıştır.

İlk kaldırım yapılmasını öneren kişi ise Leonardo da Vinci olmuştur. Tek yönlü yolların yapılması, bazı caddelerde park yasağı konulması ise 1.700 lü yıllara isabet etmektedir. Otomobillerin artması ile yayaların karşıdan karşıya geçmeleri zorlaşıp kazalar meydana gelmesi üzerine yayaların ve araçların uyması gereken ilk trafik kuralları ortaya çıkmaya başlamıştır. Kısacası trafik kurallarının temelinde yaşanan acı-tatlı tecrübeler yatmaktadır.

Uzun yıllar yaşanan deneyimlerden sonra ortaya çıkan trafik kurallarının arasında, şerit çizgileri, kırmızı ışıklar, yaya kaldırımları, trafik levhaları gibi kuralların yanında, maalesef şöförler arasında gelişen yazılı olmayan kurallar da vardır. Sanırım bu kuralların en çok görüldüğü yer de ülkemizdir. Dörtlü yanan sinyal ışıkları tehlikeyi ifade etmesine rağmen, bizde ben arabayı buraya park ettim, ben gelinceye kadar arabama dokunmayın, uzun yolda uzun farlar hızlı hızlı yanıp söndürülerek haber verilen radar aracı ikazı sayılabilir.

Yazımın başlığı aslında Denizli Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğüne gönderilmiş bir mesajdır. Şehir içi trafiğinin rahatlatılacağı, sorunların aşılacağı her defasında ifade edilmesine, hatta elektronik denetleme sisteminin devreye alındığı-alınacağı ifade edilmesine rağmen, sürücülerimizin de kurula tanımazlığı nedeni ile DENİZLİ TRAFİĞİ HASTANELİK DURUMDA. Dört şeritle Saltak Caddesi kenarına park eden otomobiller sayesinde iki şeride düşen ve Denizli’nin en önemli şehir içi arteri haline gelen cadde, özellikle akşam ve sabah tıkanmakta ve şehrin kalbinde sorunlar yaşanmaktadır. Trafiğin en yoğun olduğu saatlerde trafik polisleri nerede ne iş yapar anlayabilmiş de değilim.

Ana arterler kapanıp, şehir içi trafiği can çekiştiği saatlerde, ortada trafik polisi ile denetim olmadığını gören sürücüler de hoyratça hareket etmekte ve kalp krizine neden olmaktadırlar. Trafiğin elektronik olarak denetlenmesi, sürücülerin kameralar ile takip edilip cezalandırılmaları için büyük maliyetler gerekmediği gibi, bugüne kadar yapılan elektronik denetim yatırımının da somut olarak bir faydasının olmadığı trafikte yaşanan sorunların devam ediyor olması nedeni ile açık bir şekilde ortadadır.

Yine, yol üzerinde işaretlemelerin önemi de çok büyüktür. Bu kapsamda, Servergazi’ye yol ayrımı olan başak heykelinin bulunduğu noktada, Servergaziye dönecek araçlar için sol ok işareti, doğru gidecekler için ortada ok işareti ve sağa dönecek araçlar için de sağa ok işareti konulmaması nedeni ile yolcular ve trafik bu noktada da hastanelik durumdadır. Bir an evvel bu ve buna benzer ana artedlerin ve yan damarların açılarak Denizli’mizin trafiğine rahat bir nefes aldırılmalı, trafik sistemimiz komadan çıkartılmalıdır.

Burada meydana gelecek bir kazada kendi şeridinden çıkıp karşı şeriden araç mı kusurlu, yoksa bu yolu bu şekilde dizayn edip kullandıran Denizli Belediyesi Ulaştırma Hizmetleri mi kusurlu, yoksa yolu açık hava otoparkı gibi kullanan diğer araç sürücüleri mi haksız tartışmaları bir yana bırakılarak, tüm bu trafik sorunlara akut ve acil çözüm üretilerek, yüzlerce yıldır uygulanarak ortaya çıkan trafik kurallarının layıkı ile uygulanması ve sürücülerimizin ve yayalarımızın beden ve ruh sağlığının bozulmaması umudu ile DOSTÇAKALIN...

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DENİZLİ TRAFİĞİ HASTANELİK
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları