poyrazoğlu otomotiv etiler
6 Haziran 2020 Cumartesi

DENİZLİ’DE TOPLU TAŞIMA

Asil Türk

15-03-2019

Bizim yaşımızdakiler iyi bilir. Denizli şehir merkezinde bir dönem taksi dolmuş uygulaması ile toplu taşımacılık yapılırdı. Taksi dediğimiz araç genelde Hacı Murat tabir ettiğimiz Murat 124 veya Murat 131 araçlardan olurdu ve şoför harici 4 yolcuyu zar zor alırdı. Bir araç ile 4 kişi taşımanın toplu taşıma olduğunu kabul etmek elde mümkün değil. Ancak, o günleri yaşadık.

Bir adım sonrasında, belediye otobüslerinin yanında, taksi plakalarını birleştirerek halk otobüsü ve minibüslerin sayıları artırıldı. Bir dönem ise Denizli Belediyesi belediye otobüslerini tümü ile kaldırıp, toplu taşımacılık hizmetini ihale etti ve o dönem TUREX firması otobüs işletmeciliği yaptı.

İlimizde raylı sistem toplu taşımacılık olmaması nedeni ile günümüzde otobüsler ve minibüsler ile toplu taşımacılık hizmeti verilmeye çalışılmaktadır. Toplu taşımacılık deyince benim aklıma en küçük araç olarak otobüsler geliyor. 10-15 kişinin kullanabildiği minibüslerin toplu taşıma aracı olması mümkün değildir. Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde minibüs ile toplu taşımacılık yapıldığını da görmedim.

Minibüslerin aldığı yolcu sayısının azlığı nedeni ile sayıları da fazla olmaktadır. Durak istasyonlarına baktığımızda, gün içinde yoğunluğun olduğu saatlerde aynı hat minibüsleri neredeyse peş peşe ilerlemektedirler. Bu kadar çok hat minibüsü trafiğe çıktığında pek çok olumsuzluklar da ortaya çıkmaktadır.

Bu araçların tamamı mazot ile çalışmakta, çıkardıkları egzoz gazı ile çevreyi kirletmektedirler. Yine, bu araçları kullanan şoförler yolcu kapma derdi ile DURAK HARİCİ HER YERDEN YOLCU ALMAKTADIRLAR. Durak harici yolcu alındığını bilen yolcular da canlarının istediği yerden minibüslere el kaldırmaktadırlar. Durak harici yolcu alabilmek için trafik ışığı yeşil yanmasına rağmen durup yolcu alanı mı ararsınız, bir anda önünüze direksiyonu kırıp yolcuya yöneleni mi ararsınız, yolcuyu alınca hemen yola kontrolsüz fırlayanı mı ararsınız ? saymakla bitmeyecek kadar trafik kuralı işlenir.

Şehir içinde yolcu kovalayan bir minibüs önünde aracınızı kullanıyor ve yavaş araç kullanıyorsanız sizi selektör ve korna ile taciz ederler. Ama minibüs ilk duraktan kalktı ve sakin ve yolcunun az olduğu saatlerde ise minibüsler bu kez adeta KAĞNI GİBİ giderler. İkaz ederseniz de; el kol hareketleri ile sonrasında ise sözlü tacizlerine uğrarsınız.

Bu kadar olumsuzluklarına rağmen halen minibüsler ilimizde hizmet vermektedirler. Yukarıda değindiğim gibi, toplu taşımacılık ile yakından uzaktan ilgisi olmayan bu araçlar, tümü ile siyasi nedenler ile halen Denizli trafiğini işgal etmektedirler. Bunun nedeni ise; birçok minibüs mal sahiplerine ait olup kiracı şoförler tarafından kullanılmakta, bir kısmı ise yüksek fiyatları olan hat minibüsü plakası satın aldıktan sonra borçlarını ödeyebilmek için çalışma ihtiyacı duymaktadırlar.

Benim, naçizane çözüm önerim şudur: Hat minibüslerinin kaldırılmasına kadar SIKI DENETİM VE AĞIR CEZAİ YAPTIRIMLAR. Akabinde ise belli bir süre sonunda hat minibüslerinin tümü ile TARAFİKTEN KALDIRILMALARIDIR. Dostçakalın…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DENİZLİ’DE TOPLU TAŞIMA
Asil Türk - Diğer Yazıları
Bütün Asil Türk Yazıları