poyrazoğlu otomotiv etiler

DENİZLİ 1964

Atilla Sezener

06-06-2020

“ Denizli 1964” özel hazırlanan ve basılan bir kitabın adıdır. O yıl şehrimizde sivil toplum örgütü olarak bir dernek kuruldu: “Denizli Uyarma ve Uygarlaşma Derneği”

Çoğu aramızdan ayrılmış (onları sonsuz saygı ve rahmetle anıyorum) dernek kurucuları şunlardı: 1-Mahmut Akçalı ( T.İş Bankası Müdürü), 2-Abdullah Egemen (İş adamı), 3- Niyazi Ekmekçi ( İş adamı), 4- Cengiz Haner ( Doktor), 5-İrfan İnceoğlu, (Memur), 6-Musavver Karabudak ( Ev kadını), 7- Hasan Koçlar ( Mali müşavir), 8-Fahri Karaca ( Gazeteci), 9-Mesut Mavioğlu ( Matbaacı), 10-Zeki Mutçalıoğlu ( Tüccar), 11- Erol Özbal ( Gazeteci), 12- Kadri Özbaş ( Eczacı), 13-Fuat Özen ( Maliyeci), 14- Atilla Sezener (Avukat), 15- Tahsin Silahtar ( Memur), 16-Kemal Tartılacı ( Memur), 17-Cemal Terim (Memur), 18-Nazım Topuzoğlu ( Bankacı), 19-Baki Usluca ( Matbaacı), 20- Hidayet Yunmuş ( Okul Müdürü), 21- Kazım Varlıker ( Emlak komisyoncusu ).

Bu kadro, sayılamayacak kadar çok köye gitti. O ana kadar sadece siyasetçileri gören ve sadece particilikle ilgili sözler işiten yurttaşlar, siyaset dışı kişileri ve söylemleri duyunca son derece büyük şaşkınlıklara uğradılar ve akıl almaz ölçüde toplantıları doldurdular. Bilgiye aç olan toplum bunu kendine görev saymış kişilerden ve hele politikacı olmayanlardan duyunca şaşkınlık ve ilgi ile karşılıyordu. Denizli’nin hayırsever iş adamlarının verdikleri ihtiyaç maddeleri de dağıtılınca memnuniyet gözle görülür halde artarak devam etmişti.

O dönemde Denizli Valisi Lütfi Uraz, Belediye Başkanı Mehmet Candoğan, Tugay Komutanı Kur.Albay Vecihi Akın’dı.

Derneğin o günkü konuşulan dille amacı şöyle yazılmıştı: “Dernek Denizli halkının,gençliğinin il, ilçe, bucak, köy olarak tümünün bugünün uygar dünya ve insanlık karşısındaki layık yerini alma amacı güder. Bu gayenin tahakkuku yolunda ve geniş sınırları içinde Denizli halkının ve vatandaşlarının kültürel, sosyal, moral ve ekonomik, sanat, turizm alanlarındaki eksikliklerini gidermeyi ön hedef sayarak çalışacak ve Türkiye’nin planlı kalkınmasında manevi bir güç olarak Denizli çapında hizmet edecek ve bu yolda çaba gösteren idari, resmi, iktisadi devlet kurullarını, genel menfaata hadim derneklere, mesken, esnaf ve tasarruf kredi kooperatiflerine, eğitimcilere lüzumunda yardımcı, gereğince uyarıcı, gösterici olarak faydalı bir rol ifa etmeğe çalışacaktır”

O günlere kadar şehirde benzeri bir kuruluş olmadığından bizimki oldukça sempati ve ilgi ile karşılaşmıştı..

Şimdiki ve ilerideki nesillerin ilgisini çekebilir diye sadece o günlerde Denizli’de bulunan eczane ve diş hekimlerini anlatayım:

ECZANELER: 1-Denizli Ecz (Güner Akgül), 2-Ege Ecz (Adnan Kayalıoğlu), 3-Merkez Ecz (Müjgan Karabağlı), 4-Numune Ecz (Atila Sayıner), 5-Nur Ecz ( Ergun Türkmen), 6-Pamukkale (Gönül Eğinlioğlu), 7-Sağlık Ecz (Kadri Erbaş), 8-Saray Ecz (Burhan Uzunoğlu),

9-Vatan Ecz (Settar Sayıner), 10- Yeni Ecz (Mustafa Çiftçi)

DİŞ TABİBLERİ:

1-Şefika Acar, 2- İlhan Açıkalın, 3-İbrahim Çengel, 4-Çoşkun Önen, 5- Kegam Özset (Ermeni aslılı Türk vatandaşı)

Dernek ve kitap tatlı bir hatıra olarak Denizli tarihindeki yerini aldı.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DENİZLİ 1964
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları