poyrazoğlu otomotiv etiler
8 Temmuz 2020 Çarşamba

DENİZLİ  MÜZELERSİZ  BÜYÜK  ŞEHİR

Atilla Sezener

07-10-2019

Denizli büyükşehir olduğu halde müzeleri olmadığından, dünyada ciddiye alınma şansı yoktur. Şimdi birkaç not düşelim.

*

İsviçre’nin Basel kenti 170.bin nüfusludur. Tam 40 müzesi vardır. Düşünün çok ziyaretçisi olan Güzel Sanatlar Müzesi (Kuntsmuseum) 17. ci yüzyılda yapılmıştır. 21. Asırda Basel’in 4-5 misli büyüklükteki Denizli’de müze nanay.

*

Cumhuriyet tarihinde Denizli’de ilk müze girişimine bizler önayak olmuştuk. Rahmetli Coşkun Önen-Ben-Faruk Boyacı- Mehmet Acar-Süleyman Boz gibi arkadaşlarla bu işe giriştik. İşi uzatmayacağım. Devrin Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi’den randevu bile alamamıştık. Burada müze işine yan çizen Zeybekçi, İzmir’de müze sözü verdi.

*

Bu konu, şimdiye kadarki belediye başkanlarının kültürel düzeylerini çok aşmış olmalı. Bu kez Osman Zolan bu konuda iddialı konuşmuştu. Bu işin lamı cimi yok, müzeler sıralanmalıdır.

*

1-Denizli’de 19 antik kent var. Eski eserler ve tarih müzesi Türkiye’nin en büyüğü olsa bile inanın yetmez.

2-Denizli’nin klasik ve efsaneleşmiş gelenekleri vardır: Dokumacılık- Tabaklık- Bakırcılık gibi. Bunlar ana temel kültürlerimiz. Bunlar da dev bir müzeyi hak ediyor.

3-Yöresel kültürlerimiz ise saymakla bitmez. Bıçakçılık- urgancılık- Denizli’nin Cumhuriyet öncesi ve sonrasındaki şeker-tahin-helva imalatı ve buradan çıkan markaların (Örneğin Koska) Türkiye’de ünlenmesi söz konusudur. Bir devirde geniş şekilde ipekböcekçiliği de yapıldı. Bunları unutmaya ve unutturmaya asla hakkımız yok.

4-Denizlisporun formasındaki siyah sanayimizi simgeler. Çok değişik alanlarda sanayi üretimimiz araç ve gereçleri burada üretilmiş ve kullanılmıştır. Bazıları şaşırabilir ama Denizli’de buzdolabı ve radyo da üretilmişti. Sanayi müzemiz olmalıdır.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DENİZLİ  MÜZELERSİZ  BÜYÜK  ŞEHİR
Atilla Sezener - Diğer Yazıları
Bütün Atilla Sezener Yazıları