poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

DAVET

Mustafa Örki

19-06-2017

“Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle çağır ve onlarla en güzel bir biçimde mücadele et. Şüphesiz senin Rabbin yolundan sapanı bilendir ve hidayete ereni de bilendir.” 16, 125 Basından duyuyoruz yeni Müslüman olanları, yakınlarımızdan namaza başlayan, hacca veya Umreye gidenler oluyor seviniyoruz. Ne etkilemiş diye merak ediyorum, kimileri kuran ile tanışmışlar veya bir Müslüman’ın tavrından etkilenmişler bazıları vakti geldi diyorlar. Ama birde dünyada yükselen islamofobi, şiddet, içsavaş var. Boko Haram, İşid, Taliban vs var.

İlk dönem de bir takım sorunlar da olmuş, iktidar savaşlarını tarih kaydetmiş. Erken dönemde Müslümanların ilk dönem için; peygamberimiz ve sahabe döneminde ahlaki ve özel eğitim görmüştüler. Tabiin ve tebei tabiin sonra müçtehitler, fakihler, müfessirler ve muhaddisler bu dönemin adı sonra Osmanlı’da aydın/münevvere dönüşmüştür. Bu anlayış performansı dünyada "ihtida" yaratıyordu.

Şimdide iyi şeyler oluyor ama daha çok inatlaşma, sapık şucu-bucu ithamları performansları ile dikkat çekiyor. Sonuç kırılmalar, zıtlaşmalar ve öbür tarafta ise irtidat, şiddet, içsavaş ve "islamofobi" yaratıyor. Dinimizde sorun yok; sorun teorimizde/teolojimizde ve bizde kısaca kusur bizde. Ne yapalım? Dersimizi çalışmalı ve dikkat çeken sempati uyandıran örnek davranışlar sergilemeliyiz. Bir hatıra; Ara sıra çay içtiğim bir esnafa burada istifade edebileceğim bir insan var mı? Var dedi. Bir manifaturacı dükkânı olan bir ağabeyimiz imiş.

Dükkâna gittim, selam verdim, kendimi tanıttım ve ben sizden sohbetinizden istifade etmeye geldim dedim. Buyur etti oturdum, ayağa kalktı ceketini düğmeledi ve ne içersiniz dedi. Çay dedim geldi içtik sohbet ettik, müsaade istedim ve kalktım, beklerim dedi. Bir müddet sonra gene uğradım, hoş beş iş ikrama geldiğinde ayni tavır. Ayakta ceket düğmeleme ve ne içersiniz.

Çay dedim amma önce şu çay söyleme şekliniz dikkatimi çekiyor, niçin böylesiniz? Cevap enteresan; siz buraya bana para kazandırmaya gelmiyorsunuz, sadece bana değer verdiğiniz için Allah rızası için öğrenmeye geliyorsunuz. Benim hürmetim işte bu arzunuza olan saygımdan dolayıdır dedi. Çok şeye gerek yok arif insan, aydın münevver özel eğitim görmüş biri, öğretiyor ve eğitiyor. Aslında O bir davetçi, yerli yerinde hareket ediyor, söz söylüyor. Niçin anlattım? Biz de dersimizi çalışırsak yerli yerinde hareket edersek olumlu işler yaparız.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DAVET
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları