poyrazoğlu otomotiv etiler

DAHA İYİSİ VE GÜZELİNİ İSTEME

Mustafa Örki

31-10-2019

Bir Müslüman’ın bir hedefi gayesi olmalı, Hz. Muhammed As tüm insanların Müslüman olmasını cennete girmesini istediğini İbn. Abbas r,a söylüyor. İslam’da hırs kötüdür, hırs aşırı istektir. Müslüman kanaatkâr olmalı, yani elde bulunanı yetinmesini bilmeli ama daha iyisinin olması için gayret göstermeli. Neden ve niçin?

Kuran bize “Hayırda yarışanlar için bu büyük fazilettir” der Fâtır/35,32. Ayrım gözetmiyoruz ama tüm nebiler aynı değildir. Suhuf verilenlerle kitap verilenler bir değildir. Hele bir de iman edenlerle etmeyenler hiçbir zaman aynı değildirler.

Mekke Müşrikleri kendilerini Mescidi Haram’ı ziyaret edip tamir ettikleri için kendilerini itibarlı sayıyorlardı. Ama Allah’a ve Ahiret günü’ne iman etmedikleri gibi Allah yolunda bir gayretleri de olmamasına rağmen Müslümanlarla kendilerini eş değer görüyorlardı. Bu anlayış aslında değerleri yerinden etmekti. Kuran bunun yanlışlığını haber veriyor. Bak Tevbe suresi 19. Ayetin devamında ise Rabbimiz şöyle buyuruyor.

“ İman eden ve hicret edenler, Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla her türlü çabayı gösterenler, Allah nezdinde daha yüce bir makama sahiptirler: zira işte onlar başarının gerçek sahibidirler” Tevbe/9, 20

Peki, bu iş nasıl olacak? İslam bir bütündür, dindarlığımızı belli alanlara ve zamana indirgemeyeceğiz. Gücümüz nispetince İslam’ı insanlara ulaştırmanın gayreti içinde olacağız. Mal-can hangisi gerekiyorsa hamaset yapmayacağız.

Bugünlerde okuduğum kitaplar içinde Rasim Özdenören ağabeyimizin hayatının analizi diyebileceğim bir kitap okudum. Bana ilginç gelen hususlardan biri 79 yaşında olmasına rağmen hala çalışıyor olmasıdır. Hafta sonları Kızılay’daki kitapçılarda bulmak mümkündür. O’nun için bir kişi bin kişi aynıdır, bildiklerini aktarır, insanların dertlerini dinler sanki sessiz akan bir nehir gibidir.

İnsanlar yaşları ile değil yaşadıkları bilgi ve tecrübeleri ile bize insanlara bir şeyler katabiliyorlarsa gerçekten iyi insandır. Hayırda yarışmak böyledir, Hz. Ebu Bekir ile Hz. Ömer bir değildir. Hz. Ömer hayırda Ebu Bekir r,a ile yarıştığını ama her zaman kendisini geçtiğini hiç çekinmeden söyler. İyi insanların adları bir şekilde yaşıyor, biz niye yaşamayalım, insanlar bilmeyebilir bilen biri var O yeter.

Rasim Bey idealisttir, gayesi vardır dertlidir, okur ve yazar. Derdi olan insanlara örnektir, yapıcıdır, yol göstericidir. Bu topraklar verimli topraklar iyi insanların yurdudur. Allah rızasını esas alarak daha iyisini yapmaya, Allah yanında dereceler elde etmeye gayret edelim. 31 Ekim 2019.

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - DAHA İYİSİ VE GÜZELİNİ İSTEME
Mustafa Örki - Diğer Yazıları
Bütün Mustafa Örki Yazıları