etiler poyrazoğlu otomotiv
12 Aralık 2019 Perşembe

D Vitamini

Gülnur PÜRDİK

17-02-2018

Dünyada D vitamini eksikliği, genel sağlık koşullarının bozulduğunu işaret eden bir durum olarak oldukça yaygınlaşarak dikkat çekmektedir.

Kadınlarda daha sık gözlemlen D vitamini eksikliğinin bir çok hastalığa davetiye çıkardığı göz önünde bulundurulmalıdır.

D vitamini yağda çözünen, hormon benzeri görev yapan bir maddedir. Bağırsaklardan mineral emiliminde anahtar görevinde yer alması, kemik mineral yoğunluğunun en uygun seviyelerde bulunmasını sağlar. Eksikliğinde; hipertansiyon, şizofreni, diyabet, inme, kıkırdak tahribatına ,damar sertleşmesi, obezite ve çeşitli kanser türleri gibi çok sayıda hastalığın nedenleri olabilir.

Oluşumunu desteklediği bu hastalıklardan korunmak için vücutta yeterli düzeyde D vitamini bulunmalıdır.

D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Kas güçsüzlüğü, yorgunluk, kemik ağrıları, dengesizlik ve sık görülen kırıklar D vitamini düzeylerinin eksiliğinin göstergesi olabilir. Peki , risk faktörleri nelerdir? Kapalı giyim, ev ve hastane ortamında kısıtlı yaşam, ileri yaş, yüksek faktörlü güneş koruyucu krem kullanımı , karaciğer ve böbrek hastalıkları, Antiepileptik tedavi ve HIV tedavisi için ilaç kullanımı, mevsim, sigara kulanımı, yaşadığı yerin enlemleri, güneşin geliş açısı gibi faktörler D vitamini eksikliği için risk faktörleridir.

%80-90 oranında güneş ışınları ile deride aktif hale gelen D vitaminin ülkemizde görülen mevsimlere göre mayıs ve eylül ayları aralığında doğru güneşlenme ile veriminin en yüksek olduğu aylardır.

Yeterli desteği sağlamasa da besinsel kaynakları yağlı balıklar, yumurta ve karaciğerdir.

Kandaki D vitamini değerlerinin 20 mg/ML altı eksiklik olarak değerlendirilir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafında, yetişkin bireylerde 400-800 IU/gün D vitaminini öneriliyor. Ancak bu dozlar bebeklik, gebe ve emziren annelerin ve menopoz dönemi kadınlarda değişmektedir. Özellikle süt çocukluğu döneminde anne sütünden yeterli D vitamini alamayan bebeklerin gerekli güneşlenmeyi ve takviyeyi uzman kontrolünden alınmalıdır.

Yağda eriyen bir vitamin olarak, obez bireylerdeki düzeyleri yetersiz görülerek kilo vermede problem teşkil edebilir. Haşimoto tiroidi gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklarda kandaki serum düzeyleri ideallerde olması beklenir.

Bol güneşli günleriniz olması dileğiyle…

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - D Vitamini
Gülnur PÜRDİK - Diğer Yazıları
Bütün Gülnur PÜRDİK Yazıları