poyrazoğlu otomotiv etiler
23 Şubat 2019 Cumartesi

CUMHURİYET’İN GÜNÜ

Gülistan ÇÖVÜT

28-10-2017

"Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir." Demiş ulu önder.

Bu sözünden de anlaşılıyor ki cumhuriyetimiz taçlandırılmaya değer en önemli hazinelerimizdendir. Cumhuriyetin ilanıyla noktalanan Milli Mücadele bugünkü sınırları çizdi. Milli Mücadele'den sonra Mustafa Kemal'in ve O'nu destekleyen Büyük Millet Meclisi'nin gerçekleştirdiği devrimler, çağdaş, laik bir ülke olmanın yollarını açtı.

Evet. . . Cumhuriyet’in ilânı hiçte kolay olmadı.

Birinci Dünya Savaşı “Osmanlı İmparatorluğu’nun paylaşılması motivasyonuyla” patlak verdi. O günün koşullarında dünyanın en güçlü emperyalist devletleri Osmanlı topraklarını paylaşma peşindeydi. Büyük toprak ve insan kaybına rağmen, o şartlarda Cumhuriyet’in kurulması gerçek bir mucizedir ki; Batılı liderler “bu cumhuriyet uzun yaşamaz” diyorlardı. Türkiye Cumhuriyeti, henüz emekleme dönemindeyken kendi varlığını tehdit eden “veya yönünü değiştirmesine neden olabilecek” bir başka büyük global krizle karşılaştı: İkinci Dünya Savaşı... Ülkemiz bu sürecin potansiyel tehlikelerinden kendisini korumayı bildi. Ve Cumhuriyetimiz şuan ayakta. . .

Atatürk’ün de dediği gibi : " Türk ulusunun yaradılışına ve yaşantısına en uygun olan yönetim şekli Cumhuriyettir." Çünkü Türk milleti özgürlük ve eşitlik gibi kavramları içinde barındırır. Bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik Türk ulusunun önem verdiği en önemli unsurlardandır. Bu değerleri kazanmamızı bunlar uğruna canlarını vermiş atalarımıza borçluyuz. Çünkü onlar biz bu günleri görelim diye bütün varlıklarını feda etmişlerdir. Bizlerde bu değerlere, atalarımızın hazinesine canımız pahasına da olsa sahip çıkacağız. O zaman :

‘’Dalgalansın bayraklar, yaşasın Cumhuriyet’’

YORUM YAZ
BU YAZI HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Okur yorumları, kişilerin kendi görüşleridir. Bu yorumlardan sorumlu değildir.
YORUM YAZ - CUMHURİYET’İN GÜNÜ
Gülistan ÇÖVÜT - Diğer Yazıları
Bütün Gülistan ÇÖVÜT Yazıları